Feriepengene giver travlhed hos håndværkere

Over en million danskere har søgt om at få udbetalt deres feriepenge, og der er udbetalt 19,7 milliarder efter skat ifølge ATP. Det sætter gang i efterspørgslen hos håndværkerne, der får bunkevis af arbejdsopgaver, men der er ikke arbejdskraft nok til alle opgaver.

Den store efterspørgsel på håndværkere kan dog medføre udfordringer. Der er nemlig ikke nok ledige hænder i byggebranchen. Arkivfoto..

Tre ugers indefrosne feriepenge er blevet udbetalt. Og de skal især bruges til én bestemt opgave – boligforbedringer. Det viser en ny måling foretaget af Megafon for TV 2. Den viser, at 44 procent af danskerne vil bruge feriepengene på forbedringer til boligen.

Det skaber enorm efterspørgsel på håndværkere, der landet over melder om propfyldte ordrebøger og lang ventetid.

Dobbelt op på opgaver

Kort tid efter at danskerne har fået udbetalt deres feriepenge, kan man se en effekt hos portalen 3byggetilbud.dk, der formidler bygge- og renoveringsopgaver. Sammenlignet med uge 39 i 2019 har portalen oplevet en opgavestigning på 50 procent i uge 39 i 2020.

”Vi oplever en enorm vækst i et år, hvor forudsætningerne for vækst ellers ikke har været der for mange danske virksomheder. Efter nedlukningen af landet oplevede vi en lang periode med mange henvendelser, og nu giver de indefrosne feriepenge endnu en saltvandsindsprøjtning til byggebranchen i efteråret, hvor man ellers kunne forvente at væksten ville aftage. Det gør mig naturligvis stolt, at vi kan bidrage til, at vores håndværkere har rigeligt med opgaver i ordrebogen”, siger Martin Borgstrøm, administrerende direktør hos 3byggetilbud.dk til en pressemeddelelse fra ElFokus.dk.

Mangel på arbejdskraft

Den store efterspørgsel på håndværkere kan dog medføre udfordringer. Der er nemlig ikke nok ledige hænder i byggebranchen.

I Odense kommune har politikere sat 1,8 milliarder kroner af til renovering og modernisering af skoler, børnehaver og plejehjem i kommunen. Og her bliver det ikke kun faglærte, der får travlt på arbejde.

Odense kommune vil give flere ufaglærte muligheden for at komme i praktik og få en uddannelse, mens velfærdsbyggerierne bliver bygget. På den måde, skabes mere arbejdskraft samtidig med, at ufaglærte får uddannelse i byggebranchen.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle