Forskningsstation med nul CO2-udslip

Polarforskningsstationen Princess Elisabeth Antarctica, der er ved at blive bygget på Utsteinen-højderyggen på Sydpolen, har vindkraft og solceller som de eneste energikilder. Dermed er der ingen CO2-udslip.

Forskningsstationen er den første af sin slags med et rent nul i regnskabet, når det gælder udslip af CO2 og andre drivhusgasser. Det er endda i et ekstremt miljø med temperaturer, som året rundt svinger mellem 25 og 62 minusgrader.
Princess Elisabeth Antarctica opføres af den belgiske stat og the International Polar Foundation (IPF), der har valgt Schneider Electric som en af de teknologiske partnere. Schneider Electric sørger ikke blot for den elektriske distribution, men også for alt udstyr til energistyring og ikke mindst fjernstyring af bygningen, som er ubemandet fire måneder om året.
"Det er en fantastisk spændende og krævende udfordring at være med i dette projekt. Kravene er store, og det er første gang, vores udstyr bliver udsat for så ekstreme forhold", siger kommerciel direktør Poul Fussing fra Schneider Electric Danmark.

Automatisk skift mellem vind og sol-kraft
Princess Elisabeth Antarctica får al sin energi fra otte vindgeneratorer, 110 kvadratmeter solceller på taget af stationen og yderligere 270 kvadratmeter placeret på en klippe i nærheden. I tilfælde af ekstreme vindforhold sørger Quantum-automationssystemer fra Schneider Electric for automatisk skift fra vind- til solkraft. Quantum-systemerne sørger også for overvågning og styring af stationens vandbehandlingsanlæg.

Sikker distribution af elektriciteten klares af Prisma-tavler og switches, kombineret med Multi 9-automatsikringer, mens et SCADA fjernstyringssystem med TeSys kontaktorer sørger for at begrænse overforbrug af energi og skabe optimale driftsforhold året rundt. Hertil kommer et selvstændigt system til styring af varme og ventilation.

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

14.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

Sådan undgår vi, at viden forsvinder fra byggepladsen

14.03.2025Installator.dk

Leasing af solceller på erhvervsejendomme

13.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIP CONNECT: Arbejdslamper der passer til dit foretrukne batteri

13.03.2025Installator.dk

Grundfos parat til ekspansion i USA

13.03.2025Installator.dk

Nordisk VP indtræder i Schneider Electrics danske ledelse

12.03.2025Installator.dk

Ahlsell henter erfaren kategorichef for el-teknik

12.03.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Kvalitetsbyggematerialer, lige ved hånden

11.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Håndværkeren Dennis begejstret for SCANGRIP CONNECT: "Pissefedt grej!"

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Tilgængeligt og digitalt – et badeværelse for alle generationer

At designe et badeværelse betyder også at tænke på morgendagens behov. I betragtning af det stigende antal mennesker, der har behov for pleje, samt den seneste teknologiske udvikling, er det vigtigt at prioritere tilgængelige og digitale badeværelser til nybyggeri og renoveringer, som kan bruges af mennesker i alle aldersgrupper.

Dato

17.03.2025

Tid

08:00

Sted

Frankfurt am Main

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Training Course - Refrigeration Plant with CO2, Theory and Hands-on

This two-day training course in refrigeration systems with carbon dioxide (CO2, R744) covers the basics of design, operation and maintenance of refrigeration systems with CO2. The training course combines theory and practice; the emphasis is placed on hands-on exercises of operating different CO2 based refrigeration systems mixed with high quality theory presentations, discussions and knowledge sharing among the course participants on their experiences with refrigeration systems and CO2 as a refrigerant.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Aarhus

Dimex
Messe
ISH 2025 forgrener sig i nye retninger – med et nyt koncept og et skarpere fokus på besøgende

Kraftige dynamiske kræfter præger de markeder, hvor sanitets-, varme- og ventilationsindustrien opererer. Det brede spektrum af fagområder og politiske beslutninger ændrer verden. Nu reagerer verdens førende messe for HVAC + Water fra den 17. til den 21. marts på denne udvikling med et nyt koncept og fokuserer mere end nogensinde før på messegæsterne.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex
Messe
På ISH 2025 styrer vi med smart kontrol og AI mod nul i byggesektoren

Ifølge det internationale miljøagentur står bygningsdriften for 35 procent af energiforbruget og 30 procent af CO₂-emissionerne. Og det betyder, at der er et stort potentiale for at spare energi. På ISH 2025 kan du opleve, hvordan smart bygningskontrol, især intelligent energistyring og kunstig intelligens, kan hjælpe bygningsejere og -operatører med at udnytte dette potentiale.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex
Messe
Løsninger til optimal indendørs luftkvalitet på ISH 2025

Indendørs luftkvalitet spiller en ledende rolle for menneskers velvære, sundhed og præstationer. På ISH, som åbner dørene i Frankfurt am Main fra den 17. til den 21. marts 2025, vil førende producenter præsentere de nyeste teknologier til at sikre et godt indeklima. Deres innovationer sætter nye standarder for effektivitet, komfort og bæredygtighed og bruges i alle typer bygninger.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

ABB A/S
Seminar
Kom til ABB Electrification's teknologi- og innovationsdag

Fokus bliver på bæredygtighed, innovation og fremtidens teknologiske løsninger.

Dato

19.03.2025

Tid

08:30

Sted

Dansk Arkitektur Center, Bryghuspladsen 10, 1473 København K