Gaia Solar er under rekonstruktion

Solcellevirksomheden er efter et par år med millionunderskud nu under rekonstruktionsbehandling af Sø- og Handelsretten.

Solcelleproducenten har opbygget en milliongæld og er nu blevet taget under rekonstruktionsbehandling. .

Solcelleproducenten Gaia Solar blev den 1. juni taget under rekonstruktionsbehandling af Sø- og Handelsretten, skriver Energy Supply.

Regnskabet for det seneste regnskabsår, 2016, foreligger endnu ikke, men regnskab for 2015 og 2014 viser et samlet underskud for de to år på 12,4 millioner kroner før skat. Derudover oplevede selskabet en nedgang i egenkapitalen fra 7,3 millioner kroner i 2014 til 4,7 millioner kroner i 2015.

Gaia Solars begæring om rekonstruktion kom efter, at selskabet i en periode havde opbygget den 12 millioner store gæld til både leverandører og bankforbindelser, og ingen mulighed havde for at betale tilbage.

Læs også: Sigurd Leth: Flere skal tale om solcelleløsninger

Rekonstruktionen af Gaia Solar sker blot et år efter, at Sigurd Leth trådte til som ny direktør for virksomheden. Dagen før rekonstruktionen begyndte, skiftede selskabet navn til GS.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle