GF+ gav Patrick idé om uddannelsesvej

Patrick Jensen Nielsen vil gerne have en uddannelse, men han har ofte været i tvivl om valget. Efter et forløb på GF+ har Patrick besluttet sig.

Forløbet er målrettet ældre elever, der ikke kommer direkte fra grundskolen modsat eleverne på det lignende Grundforløb 1. Foto: Ulrik Burhøj Jepsen..

Patrick Jensen Nielsen har længe været skoletræt. Men efter et 10 ugers GF+ forløb, som en del af det første hold på Tradium, hvor han prøvede kræfter med forskellige håndværksfag, fik han en idé til uddannelse.

Særligt målrettet

Forløbet er målrettet ældre elever, der ikke kommer direkte fra grundskolen modsat eleverne på det lignende Grundforløb 1.

Her får eleverne lov til at prøve kræfter med forskellige opgaver, der skal løses for fiktive virksomheder.

”Det kan være alt fra at lave en reklame for virksomheden, arbejde med verdensmålene ved at lave smarte affaldsløsninger, arbejde med belysningen og meget mere. På den måde kommer de i kontakt med de forskellige områder, de kan vælge uddannelse inde for”, forklarer Janni Tommerup, der har undervist eleverne på GF+ forløbet.

Og denne metode var netop god for Patrick Jensen Nielsen. Han havde blandt andet overvejet at blive elektriker eller tage en uddannelse som smed. Men efter at have prøvet kræfter med de forskellige erhvervsfag, så fandt han ud af, at han hellere ville være mure.

Det fandt han blandt andet frem til via et kort praktikophold.

”Det var en skam, det kun var 2 dage, for det var mega fedt. For det første var der nogle gode mennesker at snakke med, og så skulle jeg ikke bare observere, jeg skulle også selv prøve at lave nogle praktiske opgaver, så jeg fik en føling med faget”, fortæller han.

Derfor har Patrick Jensen Nielsen besluttet at starte på Grundforløb 2 i 2021.

-CH

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

AI i byggebranchen starter med data – og branchen har masser af det

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle