Grossist-møde om prisstruktur udskudt

Et planlagt møde hvor vvs-grossisterne og DS Håndværk & Industri skulle have diskuteret branchens problematiske prisstruktur er udskudt. Det skyldes, at Konkurrencestyrelsen endnu ikke har givet tilladelse til, at parterne mødes.

I slutningen af oktober skulle de store vvs-grossister i branchen og DS Håndværk & Industri have holdt et møde om, hvordan branchens udskældte prisstruktur kan gøres mere gennemsigtig.

Læs også: Opgør med vvs-branchens prisstruktur på vej

Det møde er nu udskudt, fordi DS Håndværk & Industri endnu ikke har fået tilladelse af Konkurrencestyrelsen til at samle grossisterne for at diskutere prisstrukturen. Meldingen fra DS Håndværk & Industri er dog, at der stadig arbejdes på at få et møde i stand.

”Vi er i dialog med konkurrencemyndighederne og har i den forbindelse bedt dem om et møde, hvor vi kan tale mere indgående. Vi afventer nu deres tilbagemelding”, siger Jani Lykke Methmann, der er direktør i DS Håndværk & Industri, til installator.dk

DR-program satte debatten i gang
DS Håndværk & Industris initiativ om at holde et møde med grossisterne kommer efter, at DR-programmet ”Kontant” i september udstillede branchen ved at vise en række eksempler, hvor vvs-installatører tog enorme overpriser for materialer.

Problemet er, at stort set alle installatører får meget høje rabatter hos grossisterne, men alligevel ofte sender de høje listepriser videre til forbrugerne. Dermed opstår der stor forskel på de materialepriser, der fremgår af fakturaen, og de priser som forbrugeren kan finde materialerne til på nettet eller i byggemarkedet.

Læs også: Installatører: Branchens prisstruktur er helt skæv

Ifølge DS Håndværk & Industri er den ”branche-kutyme” med til at holde installatørernes timepriser kunstigt nede. Det er altså balancen mellem timepris og materialeavancer, som organisationen gerne vil have ændret hurtigst muligt.

Tavse grossister
Branchens grossister har ikke ligefrem stået i kø for at kommentere, hvorvidt det er muligt at ændre prisstrukturen i branchen. Solar og Brødrene Dahl har dog tilkendegivet, at de gerne vil diskutere emnet med branchens øvrige aktører, hvis Konkurrencestyrelsen giver lov.

Læs også: Brødrene Dahl klar til at forhandle ny prisstruktur

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli fejrer 50 år i den danske VVS-branche

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle