Grove fejl i energimærkningen af huse

Energimærkningen af danske boliger er fuld af fejl og mangler, viser en stikprøvekontrol af ordningen.

Energistyrelsen varsler nye sanktionsmuligheder mod firmaer og konsulenter, som begår "gentagne" eller "alvorlige" fejl..

Knap halvdelelen af alle energimærkninger af huse indeholder fejl, og cirka hver ottende energimærke indeholder så mange fejl, at huset er blevet fejlplaceret på energimærkeskalaen. Det afslører DR i forbrugerprogrammet Kontant.

Læs også: Regelændring straffer solcelleejere økonomisk

Tallene kommer fra de seneste stikprøvekontroller af ordningen, som DR’s forbrugermagasin Kontant har fået indsigt i. Ifølge stikprøven fra 2012 indeholdt 13 procent af energimærkerne "flere afvigelser". 33 procent indeholdt "afvigelser". 36 procent indeholdt "bemærkninger". Kun 19 procent var udført helt korrekt.

Ifølge Energistyrelsen er der så mange fejl og mangler i hver ottende energimærkerapport, at energimærket er direkte misvisende. Og det kan blive dyrt for husejerne, da energimærket er afgørende for husets salgspris. 

”Det er uacceptabelt, at der er de her alvorlige fejl, for boligejerne skal kunne stole på energikonsulenternes rapporter”, siger Energistyrelsens vicedirektør Dorthe Nøhr Andersen til Kontant. Hun understreger, at Energistyrelsen fremover vil bruge mange kræfter på at sikre kvaliteten af energimærkningen.

Upræcise retningslinjer
Brancheforeningen for Byggesagkyndige og Energikonsulenters (BfBE) direktør Torben Kaas ser det som et problem, at der er så mange fejl i energimærkningen.

”Når næsten halvdelen af energimærkerne har fejl, så er det et problem. Et problem, der ikke alene skyldes sjusk. Jeg tror, at de retningslinjer, konsulenterne får stukket i hånden, er for upræcise”, siger Torben Kaas til Kontant.
Han mener, at problemet skal løses gennem efteruddannelse.

Læs også: Energivejlederne forventer vækst i 2014

Selvom der er sket store fejl i energimærkningen af huse, har en energikonsulent eller et firma aldrig fået frataget tilladelsen til at lave energimærker. Men nu advarer Energistyrelsen om nye sanktionsmuligheder mod firmaer og konsulenter, som enten gentagene gange begår fejl eller laver mere alvorlige fejl.

-SSM

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

12.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

29.12.2025Installator.dk

Synergi ansætter ny direktør

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

19.12.2025Installator.dk

Først i Norden: AI-styring giver markante besparelser i BESS- og solcelleanlæg

19.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup