Guld og bronze til Danmark ved WorldSkills 2024

Danmark har vundet en guldmedalje ved VM i Skills for første gang i 13 år. Kristian Bak Hansen vandt guld i konkurrencen for flisemurer. Birgitte Brunsgaard Jacobsen vandt en flot bronzemedalje i faget Landbrugsmaskinmekaniker.

Flisemureren vinder guld ved VM i Skills 2024. Foto: Lasse Skov / SkillsDenmark

Ud over de to flotte medaljer modtog det danske Skillslandshold ”Medallion for Excellence” i 9 fag.

”Det er helt fantastisk, at Kristian tager guldet. Han er en virkelig sej gut, der har trænet og knoklet for det her resultat i årevis, og nu kan han kalde sig verdensmester. Bronzemedaljen til Birgitte er også meget imponerende. Det er en virkelig flot indsats af hele det danske skillslandshold, der viser hvor fantastisk dygtige vores unge lærlinge er i Danmark. Jeg er simpelthen pavestolt”, siger formand for SkillsDenmark, Søren Heisel.

Birgitte Brunsgaard Jacobsen er den første kvinde nogensinde til at komme på podiet ved et WorldSkills i faget "Heavy Vehicle technology" - landbrugsmaskinmekaniker på dansk.

Den 21-årig klejnsmedelærling, Jacob Nielsen, var en af de ni danskere, der vandt hædersmedaljen, Medallion for Excellence, ved World Skills.

“Han er en af de faglærte, som kan inspirere andre unge til at gå samme vej. Der bliver hårdt brug for dem,” lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

-emte

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle