Hårdt fysisk arbejde rammer de 40-64-årige

Ny undersøgelse viser sammenhæng mellem hårdt fysisk arbejde og fravær blandt medarbejdere over 40 år. Forebyggende indsatser kan mindske antallet af sygedage.

Ny undersøgelse viser sammenhæng mellem hårdt fysisk arbejde og fravær blandt medarbejdere over 40 år. Forebyggende indsatser kan mindske antallet af sygedage. Foto: Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA)..

Det viser en ny undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), der har fulgt 46.169 medarbejdere igennem to år.
Undersøgelsen er lavet med udgangspunkt i en ny forskningsbaseret metode, der gør det muligt at følge lønmodtageres rejse gennem arbejdslivet endnu tættere, end man hidtil har gjort.

Op til over en måneds fravær
Malere, murere og SOSU-medarbejdere er nogle af de grupper, der melder om hårdere fysisk arbejde. Og de fysiske krav ser ud til at føre til flere dage hjemme.

Undersøgelsen viser, at 40-64-årige medarbejdere med moderat til meget hårdt fysisk arbejde i gennemsnit havde fire til 26 flere sygedage end de medarbejdere i samme aldersgruppe, der beskrev mindre fysisk belastende arbejdsvilkår. Resultaterne er opgjort over en to-årig periode og er afhængig af alder og køn.

Bedre arbejdsmiljø og småøvelser
Det hårde fysiske arbejde fører særligt til fravær blandt medarbejdere over 40 år. Derfor kan det være en fordel for arbejdsgivere at have ekstra fokus på de midaldrende og ældre medarbejdere.

”Resultaterne understreger vigtigheden af forebyggelse gennem bedre arbejdsmiljø, brug af tekniske hjælpemidler, bedre organisering af arbejdet og mulighed for at holde muskelstyrken ved lige med småøvelser”, siger Lars L. Andersen, der er professor på NFA og medforfatter på artiklen og fortsætter:

”Det er specielt vigtigt, når man har rundet de 40, hvor man normalt mister cirka én procent af sin muskelstyrke per år”.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

02.09.2025Geovent

Sponseret

Fra røg og støj til stilhed og renhed – Geovent kører grønt!

02.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Apps kan styrke arbejdsmiljøet – hvis de bruges rigtigt

02.09.2025Installator.dk

Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

01.09.2025Installator.dk

Digitale værktøjer gør hverdagen lettere for installatører

01.09.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering kan gøre forskellen på millioner ved virksomhedssalg

29.08.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering som drivkraft: Installationsvirksomhed har fået fuldt overblik

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle