Hofor opfører hovedstadens største varmepumpe
Hofor har taget første spadestik til det, der bliver hovedstadens hidtil største varmepumpe. Anlægget etableres i den bevaringsværdige pumpestationsbygning fra 1901 på Kløvermarken.
Den store varmepumpe skal installeres i den gamle pumpestations-bygning på Kløvermarken Pumpestation. Hofor Fjernvarme har for nyligt opført en ny driftsbygning lige ved siden af - arkitektonisk inspireret af den bevaringsværdige bygning fra 1901.. Foto: Hofor
Varmepumpen forventes fra januar 2028 at kunne levere fjernvarme svarende til forbruget i cirka 13.500 københavnske husstande.
Varmepumpen skal udnytte varmeenergien i renset spildevand fra Renseanlæg Damhusåen, som løber forbi pumpestationen på vej mod Øresund. Med adgang til både varmekilde, el fra en nærliggende transformerstation og det eksisterende fjernvarmenet er placeringen oplagt, forklarer Hofor.
Projektet sker i samarbejde med Biofos, der leverer den rensede spildevandsressource. Ifølge Hofor er varmepumpen et vigtigt skridt mod en mere elbaseret og klimavenlig varmeforsyning, hvor strøm fra vind og sol i stigende grad skal erstatte biomasse. Frem mod 2035 planlægger Hofor at opføre varmepumper med en samlet effekt på 300 MW som led i omstillingen af fjernvarmen.
-emte
