Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Gaspriserne er næsten fordoblet siden angrebene på Iran den 28. februar, og niveauet ligger nu klart over de seneste års priser. Det mærkes både hos industrien og de danske boligejere med gasfyr.

Foto: Evida

Ifølge en analyse fra Dansk Fjernvarme vil et standardhus i gennemsnit få ekstra gasudgifter på omkring 5.000 kroner resten af året. Samtidig forventes priserne at forblive både høje og ustabile, da situationen i Mellemøsten ikke ser ud til at falde til ro foreløbig.

Udviklingen betyder, at opvarmning med gas kan overstige 25.000 kroner årligt i 2026 – en stigning fra godt 20.000 kroner i 2025 og markant over niveauet før energikrisen i 2022, hvor udgifterne lå omkring 15.000 kroner.

“Der er er grund til at tage udviklingen på gasmarkedet alvorligt, fordi vi stadig har energikrisen fra 2022 i baghovedet som worst-case scenario, der udløste varmechecks til ramte gasforbrugere. Alt andet lige vil udviklingen på energimarkedet påvirke de danske forbrugers el- og gasregninger, fordi elprisen i perioder følger gas- og oliepriserne,” siger Jesper Koch, analysechef i Dansk Fjernvarme.

Dansk Fjernvarme peger på, at de stigende gaspriser også kan påvirke elpriserne, som i perioder følger udviklingen på gas- og oliemarkedet.

Også ejere af oliefyr kan se frem til en større regning, når tanken skal fyldes op. Siden starten af krigen er prisen på fyringsolie steget med ca. 25 pct. fra 17.800 kr. til 22.200 ifølge en oversigt fra DCCenergi.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Sådan styrer du Asbest KLS digitalt - på få minutter 😎

Installator.dk

Nyt netværk skal styrke belysning og grøn omstilling

Installator.dk

Nordelektro ud med underskud: Var i frit fald – men er nu stabiliseret

Installator.dk

DI: Drop byggetilladelse for solceller på tage

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle