Holstebro rådhus får stort solcelleanlæg

Holstebro Kommune har med et nyt solcelleanlæg sænket rådhusets energiforbrug. Gennem en række yderligere tiltag vil kommunen dermed i alt kunne spare 30 procent af dens energiforbrug ved årets udgang.

Holstebro Kommune har netop sat et nyt stort solcelleanlæg op på rådhusets tag. Anlægget er et blandt flere tiltag, som kommunen har taget for at reducere energiforbruget. .

Holstebro Kommune har installeret et 580 kvm stort solcelleanlæg på rådhusets tag, der dækker 92 kWp – eller det samlede elforbrug for 14 familier.

I bygge- og teknikforvaltningen i Holstebro Kommune er der da også tilfredshed med anlægget, der er det største i kommunen. Det forklarer Gubber Kristensen, formand for teknisk udvalg.

”Det nye solcelleanlæg er udtryk for vores løbende fokus på at sænke forbruget af energi og udlede mindre CO2. Indsatsen har gjort os til frontløber blandt grønne kommuner i Region Midtjylland. Men solcellerne er også en fornuftig økonomisk investering. Anlægget vil tjene sig selv ind i løbet af 12-13 år”, siger han.

Læs også: Store forskelle i søgninger af solcellepuljer

Han forklarer, at Holstebro Kommune længe har arbejdet med en målsætning om at reducere energiforbruget - blandt andet gennem kommunens klimaaftale med Danmarks Naturfredningsforening og samarbejdet omkring EU’s Borgmesterpagt.

Arbejdet har ligeledes båret frugt, da det er lykkedes kommunen at nedsætte forbruget på rådhuset fra en million til 770.000 kWh, og med det nye anlæg vil det falde til estimerede 690.000 kWh.

Læs også: Solceller falder i pris

Samlet vurderer kommunen, at den reducerer energiforbruget med 30 procent for perioden 2010-2015 grundet et nyt køle-anlæg, nyt it-udstyr og optimering af ventilationen. 

-JPN

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle