Hoval opkøbt af hollandske Fortes Energy Systems

Hoval Gruppen har gennem længere tid samarbejdet med hollandske Fortes Energy Systems. Partnerskabet har nu ført til et ejer- og navneskift.

En vækst i salget af fjernvarmeprodukter for Fortes Energy Systems har en stor aktie i, at Hoval nu er blevet opkøbt. Foto: Fortes Energy Systems..

Hoval Gruppen, der blandt andet leverer løsninger inden for fjernvarme, er blevet opkøbt af den hollandske virksomhed Fortes Energy Systems, der producerer fjernvarme-units. Dermed skifter Hoval navn til Fortes Energy Systems. Selskaberne har længe været samarbejdspartnere, og ejerskiftet er en logisk konsekvens heraf.

Læs også: Hofor vil gøre fjernvarmen grønnere ved at udnytte varme lagret i bygninger

Det er især på markedet for fjernvarmeprodukter, at Hoval har oplevet en vækst siden 2014. Og en del af den vækst skyldes, at produkterne fra Fortes Energy Systems stiger støt i salg.

”Vi er rigtig glade for at blive knyttet tættere til Fortes Energy Systems, der med stor succes fokuserer på fjernvarme, og har gjort det i årtier", siger direktør for Hoval, Per Hedegaard.

Per Hedegaard fortsætter i direktørstolen for virksomhedens danske afdeling i Skanderborg. Derudover fortsætter alle medarbejdere og aktiviteter samtidig med, at CVR-nummeret forbliver uændret.

Læs også: Fjernvarme kombineret med vedvarende energi kan løse klimaproblemer

Overtagelsen trådte i kraft første april. 

- SDN

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online