Indtjeningen i Intego er den bedste i tre år

Det seneste årsregnskab for teknikvirksomheden Intego viser en positiv fremgang på både top- og bundlinje.

Administrerende direktør, Jens Frost Mikkelsen er godt tilfreds med regnskabets resultat og forventer en fortsat vækst næste år. Foto: Intego A/S.

Intego, der leverer tekniske løsninger inden for el, automation og mekanik til industri, erhverv og infrastruktur, har inden for det seneste regnskabsår oplevet en stigning i omsætningen til knap 715 millioner kroner svarende til en vækst på 11,6 procent, hvor indtjeningen er fulgt fint med. Med en forøgelse på 27,8 procent til 31,6 millioner leverer Intego den største vækst i indtjeningen i tre år.

Integos årsregnskab viser flotte resultater på top- og bundlinjen. Foto: Intego A/S..

”Fremgangen er yderst tilfredsstillende. Vi mere end lever op til vores målsætning om en organisk vækst på 6 til 8 procent, mens vi samtidig formår at løfte indtjeningsgraden fra 3,85 procent til 4,42 procent og dermed tættere på vores langsigtede mål på 6 procent”, siger administrerende direktør og medejer Jens Frost Mikkelsen.

I dag har Intego 16 afdelinger fordelt i Danmark og ifølge Jens Frost Mikkelsen skyldes en større del af virksomhedens fremgang, at man har fundet en balance mellem den langsigtede strategi og muligheden for selvbestemmelse i de respektive afdelinger.

Læs også: Årsregnskab for Frandsen El viser fremgang for femte år i træk

I en årrække har Intego endvidere været gennem en omstilling af forretningen fra traditionel el-teknisk partner til en teknisk servicepartner, der giver kunderne mulighed for at samle deres behov ét sted.

”Størstedelen af vores vækst stammer fra vores serviceforretning både i kraft af nye aftaler samt udvidede aftaler med eksisterende kunder, og det er særligt, fordi udviklingen i markedet går mod outsourcing af tekniske kompetencer”, siger Jens Frost Mikkelsen.

Integos målsætning for det næste regnskabsår er fortsat en organisk vækst fra seks til otte procent. Herudover skal indtjeningsgraden komme endnu tættere på det langsigtede mål om seks procent.

- HL

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

27.01.2026Guldager A/S

Sponseret

Vand skal behandles med respekt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus