Installatører skal uddannes i bæredygtighed og klima

Små og mellemstore virksomheder efterspørger viden og værktøjer i forhold til klimaarbejdet. Det oplever Lemvigh-Müller, som fra marts udbyder kurser i bæredygtighed og klima for blandt andet installatører.

Stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller udbyder fra marts en række kurser i klima og bæredygtighed til virksomheder i el- og vvs-sektoren, industrien samt bygge- og anlægsbranchen..

”Mange små og mellemstore virksomheder er ikke gået i gang med den grønne omstilling, selvom de mærker et stigende pres. Det handler ikke om manglende vilje, men om manglende viden og værktøjer – og også om ressourcer. De kan ikke trække på store stabsfunktioner, men er måske 1-2 kontormedarbejdere til at løfte opgaven oven i alt det andet, de skal tage sig af”.

Sådan lyder det fra Pernille Kiær, der er bæredygtighedschef hos Lemvigh-Müller. Det har hun været siden marts 2021, og hun har brugt en stor del af tiden på at deltage i kundemøder sammen med stål- og teknikgrossistens salgsdirektører, og i den forbindelse har hun blandt andet mødt en del installatører.

Efterspørger konkret viden

”Vores kunder blandt de små og mellemstore virksomheder generelt og heriblandt installatørerne har mange spørgsmål til, hvordan de helt lavpraktisk kommer i gang med klimaarbejdet. Jeg oplever, at de er meget engagerede og efterspørger konkret viden om blandt andet krav, standarder og klimaregnskaber”, siger hun.

Det videnshul vil Lemvigh-Müller gerne være med til at lukke. Stål- og teknikgrossisten udbyder derfor fra marts en række kurser i klima og bæredygtighed til virksomheder i el- og vvs-sektoren, industrien samt bygge- og anlægsbranchen. Det foregår i samarbejde med rådgiveren Sustainable Business Solutions, som blandt andet står bag hjemmesiden klimakurser.dk

LÆS OGSÅ: Papir og blyant er digitale værktøjers største konkurrenter

En fremtidssikring af forretningen

”Når vi går ind på det her område, så handler det om, at vi ikke bare er en grossist, som sælger varer, men en forretningspartner for vores kunder. Vi har stor viden om bæredygtighed, og vi kan gøre en forskel for kunderne, hvis vi sætter den viden i spil og hjælper med at klæde dem på til den grønne omstilling – det er en fremtidssikring af deres forretning”, siger Pernille Kiær.

Lemvigh-Müller har udbudt fagkurser i mange år. Bæredygtighedskurserne er ikke en indtjeningskilde for virksomheden, understreger Pernille Kiær. Det koster noget at deltage, men prisniveauet er sat, så det i bedste fald går i nul for stål- og teknikgrossisten.

Fakta om kurserne

Lemvigh-Müller udbyder tre forskellige kurser om klima og bæredygtighed til virksomheder i installationssektoren, industrien, bygge- og anlægsbranchen.

Det ene kursus handler om klimaledelse og har fokus på, hvordan ejerlederen eller ledelsen kan sætte scenen i virksomheden.

Det andet kursus handler om klimaregnskab. Drivhusgasprotokollens principper og CO2-udledningers fordeling i såkaldte scopes bliver forklaret.

Det tredje kursus handler om klimahandling og klimaregnskab i praksis.

Alle tre kurser udbydes både online og fysisk. Man kan læse mere og tilmelde sig her.

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia