InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.
InstallatørGruppen tager nu det afgørende skridt mod en børsnotering. Selskabet har offentliggjort sit børsprospekt og fastsat aktiekursen til 15 kroner pr. aktie, hvilket værdiansætter koncernen den blot tre år gamle koncern til cirka 4,5 mia. kr.
"I dag markerer en vigtig milepæl for InstallatørGruppen," siger koncernchef Niels Meidahl om offentliggørelsen af børsprojektet.. Foto: InstallatørGruppen
Aktietilbuddet omfatter op til 70 millioner eksisterende aktier fra blandt andre hovedaktionæren FSN Capital og en række mindre aktionærer. Hvis en overallokeringsret på godt 10 mio. aktiers udnyttes fuldt ud, kan det samlede udbud få en værdi på omkring 1,2 mia. kr.
InstallatørGruppen er i løbet af godt tre år vokset til en af de største aktører inden for tekniske installationer inden for el, VVS, ventilation og køl i Danmark og har startet opkøb i Schweiz. Koncernen omfatter i dag i alt 47 virksomheder, der fortsat er lokalt forankrede.
“En børsnotering på Nasdaq Copenhagen vil skabe et stærkere fundament for fortsat vækst, understøtte ekspansion til nye markeder og øge koncernens synlighed. Samtidig vil den give investorer mulighed for at investere i en robust platform inden for tekniske installationer, som opererer på attraktive og fragmenterede markeder,” siger Niels Eldrup Meidahl, medstifter og koncernchef i InstallatørGruppen.
Tegningsperioden løber fra 4. til 10. juni, mens første handelsdag på Nasdaq Copenhagen forventes at blive 11. juni under tickerkoden ”IG”. Afregning af aktierne forventes at finde sted den 15. juni.
-emte
