Kamstrup og Blue Idea skaber øget værdi for danske vandforsyninger

Kamstrup og den internationale softwarevirksomhed Blue Idea har indgået et strategisk samarbejde, der skal sikre endnu større udbytte af Kamstrups intelligente måleløsninger.

Kamstrup og Blue Idea har udviklet en løsning, der gør, at alarmer fra Kamstrups målere automatisk sendes til forbrugeren i takt med, at måleren aflæses. Foto: Kamstrup/Blue..

Blue Idea er specialister i digital kommunikation og har udviklet en brugervenlig digital platform, der giver forsyningsselskaber mulighed for direkte og automatiseret kommunikation med forbrugerne. I kombination med Kamstrups intelligente vandmålere vil eventuelle lækager og brud, der registreres af måleren, automatisk udløse en SMS med den nødvendige information til den pågældende forbruger.  

”Samarbejdet med Kamstrup sikrer, at vi for vores vandkunder kan yde en endnu bedre service og simpelthen gøre hverdagen så let som mulig for operatøren”, siger Flemming Bøgely, CEO hos Blue Idea. 

I første omgang har Kamstrup og Blue Idea sammen udviklet en løsning, der gør, at alarmer fra Kamstrups målere automatisk sendes til forbrugeren i takt med, at måleren aflæses. Derudover gør platformen det muligt at bestemme, hvilke typer beskeder, der skal sendes, og hvem på matriklen, der skal modtage beskeden.

”Ved at gøre det let at kombinere løsningen fra Blue Idea med data fra Kamstrups intelligente vandmålere, kan vi tilbyde en mere helstøbt kundeoplevelse og sikre høj værdiskabelse hos vores vandforsyningskunder”, forklarer Mads Sckerl, Senior Vice President for Kamstrups vandforretning. 

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle