Klimasikring er på boligejernes radar

Tæt på hver femte boligejer overvejer at foretage investeringer i klimasikring af deres hus, men der er forhindringer, viser ny spørgeundersøgelse.

Foto: Home/Colourbox

Hyppigere oversvømmelser og mere ekstremt vejr har sat fokus på klimasikring af huset for mange boligejere.

Alene i 2023 meldte forsikringsbranchen om godt 22.000 vandskader relateret til klimaet og skader for 3 mia. kroner.

Det sætter sine spor i boligejerne, viser en ny analyse fra Realkredit Danmark (RD) og YouGov, der zoomer ind på både danskernes og boligejernes syn på risikoen ved klimaændringer.

Tæt på hver 5. husejer overvejer at investere i klimasikring. Men især økonomi og manglende viden om, hvor de skal sætte ind, holder dem tilbage, fortæller cheføkonom i RD Christian Hilligsøe Heinig, der står bag undersøgelsen.

30 pct. af de interesserede i klimatilpasning af boligen vurderer, at de for øjeblikket ikke har råd til at foretage klimatilpasning af boligen, mens næsten 30 pct. er i tvivl om, hvor de skal starte, og hvad der kan lade sig gøre.

”Det er et komplekst område at gennemskue – hvad er det præcis, man kan lave af investeringer i boligen – og hvad kan jeg påvirke, og hvilken del af risikoen kan henføres til eksterne forhold, som jeg ikke kan gøre noget ved. Set i det lys er det derfor en rigtig god ide at søge rådgivning, hvis man går med tanker om at klimatilpasse sin bolig,” råder RD’s cheføkonom Christian Hilligsøe Heinig i en pressemeddelelse om undersøgelse fra Home A/S.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI: Drop byggetilladelse for solceller på tage

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle