Klimasikring er på boligejernes radar

Tæt på hver femte boligejer overvejer at foretage investeringer i klimasikring af deres hus, men der er forhindringer, viser ny spørgeundersøgelse.

Foto: Home/Colourbox

Hyppigere oversvømmelser og mere ekstremt vejr har sat fokus på klimasikring af huset for mange boligejere.

Alene i 2023 meldte forsikringsbranchen om godt 22.000 vandskader relateret til klimaet og skader for 3 mia. kroner.

Det sætter sine spor i boligejerne, viser en ny analyse fra Realkredit Danmark (RD) og YouGov, der zoomer ind på både danskernes og boligejernes syn på risikoen ved klimaændringer.

Tæt på hver 5. husejer overvejer at investere i klimasikring. Men især økonomi og manglende viden om, hvor de skal sætte ind, holder dem tilbage, fortæller cheføkonom i RD Christian Hilligsøe Heinig, der står bag undersøgelsen.

30 pct. af de interesserede i klimatilpasning af boligen vurderer, at de for øjeblikket ikke har råd til at foretage klimatilpasning af boligen, mens næsten 30 pct. er i tvivl om, hvor de skal starte, og hvad der kan lade sig gøre.

”Det er et komplekst område at gennemskue – hvad er det præcis, man kan lave af investeringer i boligen – og hvad kan jeg påvirke, og hvilken del af risikoen kan henføres til eksterne forhold, som jeg ikke kan gøre noget ved. Set i det lys er det derfor en rigtig god ide at søge rådgivning, hvis man går med tanker om at klimatilpasse sin bolig,” råder RD’s cheføkonom Christian Hilligsøe Heinig i en pressemeddelelse om undersøgelse fra Home A/S.

-emte

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

Køb dine NKT favoritter til kampagnepris

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

09.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Hvem har egentlig ansvaret for byggeaffaldet?

09.09.2025Installator.dk

TEKNIQ og EG i nyt samarbejde: Digital genvej til nystartede i branchen

09.09.2025Installator.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Nye ansigter – samme gode service

08.09.2025Carlog System

Sponseret

Digitale flådestyringsløsninger giver bedre overblik og grønnere drift

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle