Kom tæt på den nye teknologi

Fem regionale arrangementer skal i efteråret give inspiration til at tage ny teknologi i anvendelse.

Indbygget teknologi, der kan bruges til at optimere drift og service af bygninger og anlæg giver et væld af nye muligheder. Arkivfoto. .

”Tæt på ny teknologi – Build 4.0” holdes som eftermiddagsarrangementer følgende steder og datoer:

  • Teknologisk Institut, Aarhus, den 11. oktober 2018
  • Maglemølle, Næstved, den 23. oktober 2018
  • Syddansk Universitet, Odense, den 6. november 2018
  • Teknologisk Institut, Høje Taastrup, den 20. november 2018               
  • UCN, Aalborg, den 28. november 2018

Robotter, droner, 3D-print, digitale data, visualisering og big data er blot nogle af de nye teknologier, som netop nu indfinder sig i og udvikler bygge-, anlægs- og installationsbranchen.

Og der kommer hele tiden mange bud på ny teknologi, der kan effektivisere produktionen. På samme måde kommer der flere nye muligheder, når det gælder anvendelse af ny teknologi i de produkter, bygninger eller anlæg, der bygges. Der kommer selvsagt teknologi i nærmest alt.

Teknologi giver et væld af muligheder, hvad enten det gælder robotter til at udføre støjende eller støvende og nedslidende arbejde, droner til inspektion eller indbygget teknologi, der kan bruges til at optimere drift og service af bygninger og anlæg. Den fjerde industrielle revolution ruller ind over bygge- og installationsbranchen og giver et væld af nye muligheder.

For at skabe overblik og præsentere nogle af de mange muligheder, som ny teknologi giver bygge, anlægs- og installationsbranchen, er Dansk Byggeri, Tekniq, BAT-kartellet, Arkitektskolen i Aarhus, Innobyg og Teknologisk Institut gået sammen om en række arrangementer, der har fået titlen ”Tæt på ny teknologi – Build 4.0”.

Arrangementerne sætter fokus på anvendelse af ny teknologi, som gør hverdagen nemmere eller åbner nye markedsmuligheder for byggeriets parter – både for virksomheder og medarbejdere, og som skaber nye løsninger for branchens kunder, forklarer Michael H. Nielsen, direktør i Dansk Byggeri.

Teknologi i øjenhøjde
Hos Innobyg håber netværksleder Grith Bech-Nielsen på at kunne byde velkommen til byggeriets professionelle aktører lige fra bygherrer og rådgivere til de udførende virksomheder og deres medarbejdere.

”Vi har inviteret en lang række leverandører af ny teknologi og services til at præsentere teknologien i øjenhøjde”, siger hun.

Der vil desuden være en række korte oplæg fra aktører i branchen, der har taget ny teknologi til sig og anvender det i deres hverdag, oplyser Grith Bech-Nielsen, der håber, at arrangementerne bliver et forum for deling af viden og erfaring om teknologiens mange muligheder til inspiration og tværfaglig læring.

Fokus på mulighederne
”De nye teknologier er i fuld gang med at forandre bygge-, anlægs- og installationsbranchen, og den voldsomme udvikling skaber både store udfordringer og muligheder. Vi fokuserer specielt på sidstnævnte. Derfor er vi meget glade for med disse fem arrangementer at kunne være med til at præsentere et bredt udvalg af de nyeste teknologiske løsninger, så vi på tværs af brancherne kan udnytte teknologien til at skabe yderligere vækst i fremtiden”, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq.

Det er gratis for udstillerne at vise deres løsninger og bud på ny teknologi, der umiddelbart kan tages i anvendelse i bygge-, anlægs- og installationsbranchen. Udstillerpladser bliver afsat efter først-til-mølleprincippet, men under hensyntagen til at der skal være udstillere, der repræsenterer forskellige teknologier og services på hvert af de fem arrangementer.

Det er også gratis at deltage som besøgende ved arrangementerne.

Få yderligere oplysninger på www.BUILD40.dk

- JKK

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle