Undersøgelse: Revisorer informerer ikke om billigere revision
Mange revisorer informerer ikke mindre installationsvirksomheder om muligheden for en simplere og billigere revision, viser en undersøgelse fra Abejdsgiverne.
En undersøgelse viser, at 64 procent af de adspurgte virksomheder ikke er blevet informeret om muligheden for at vælge et review, hvor revisionen kun består af en undersøgelse af regnskabet ved analyser eller forespørgsler. .
Mange små installationsvirksomheder bliver ikke informeret om, at de ikke længere er forpligtet til at lave et revideret årsregnskab. Det viser en undersøgelse, som Arbejdsgiverne (Tidl. DS Håndværk & Industri) har foretaget blandt medlemsvirksomhederne.
64 procent af de adspurgte virksomheder svarer i undersøgelsen, at de ikke er blevet informeret om muligheden for at vælge et såkaldt review, hvor revisionen kun består af en undersøgelse af regnskabet ved analyser eller forespørgsler. Denne mulighed er billigere end den traditionelle revision.
Læs også: Installatør-organisation skifter navn
Førhen var både store og små virksomheder forpligtet til at aflægge et revideret årsregnskab. Men sidste år blev denne regel lempet, så det kun er lovpligtigt for virksomheder med over 12 medarbejdere eller en omsætning på over otte millioner kroner. Men mange virksomheder har altså ikke fået denne information af deres revisor.
Det får Michael Tipsmark, der er chefkonsulent hos Arbejdsgiverne, til at rette en skarp kritik mod revisionsbranchen.
Det er lusket og uklædeligt for en branche, der netop lever af troværdighed, siger Michael Tipsmark til Bladet Arbejdsgiverne (Tidligere DS-Bladet).
Han mener direkte, at revisorerne udnytter de små virksomheders tillid.
Mange små virksomheder kan sagtens nøjes med et review, og det ved revisorerne udmærket godt. Det er en oplysning, som kunne spare mange små virksomheder penge hvert år, siger Mikael Tipsmark til Bladet Arbejdsgiverne og pointerer at de dårlige revisorer med deres handlemåde er med til at sætte de gode revisorers troværdighed over styr.
FSR afviser kritikken
Læs også: DS: Håndværkerfradraget er peanuts for statskassen
Tom Vile Jensen, der er direktør i FSR Danske Revisorer, afviser kritikken i Berlingske. Han pointerer, at over 13.000 virksomheder har valgt kun at få en udvidet gennemgang af deres regnskab.
Han understreger desuden, at det er virksomhederne, der sammen med eksempelvis deres bank skal afgøre, hvilken revisionsløsning der skal anvendes.
-SSM