Undersøgelse: Revisorer informerer ikke om billigere revision

Mange revisorer informerer ikke mindre installationsvirksomheder om muligheden for en simplere og billigere revision, viser en undersøgelse fra Abejdsgiverne.

En undersøgelse viser, at 64 procent af de adspurgte virksomheder ikke er blevet informeret om muligheden for at vælge et review, hvor revisionen kun består af en undersøgelse af regnskabet ved analyser eller forespørgsler. .

Mange små installationsvirksomheder bliver ikke informeret om, at de ikke længere er forpligtet til at lave et revideret årsregnskab. Det viser en undersøgelse, som Arbejdsgiverne (Tidl. DS Håndværk & Industri) har foretaget blandt medlemsvirksomhederne.

64 procent af de adspurgte virksomheder svarer i undersøgelsen, at de ikke er blevet informeret om muligheden for at vælge et såkaldt review, hvor revisionen kun består af en undersøgelse af regnskabet ved analyser eller forespørgsler. Denne mulighed er billigere end den traditionelle revision.

Læs også: Installatør-organisation skifter navn

Førhen var både store og små virksomheder forpligtet til at aflægge et revideret årsregnskab. Men sidste år blev denne regel lempet, så det kun er lovpligtigt for virksomheder med over 12 medarbejdere eller en omsætning på over otte millioner kroner. Men mange virksomheder har altså ikke fået denne information af deres revisor.

Det får Michael Tipsmark, der er chefkonsulent hos Arbejdsgiverne, til at rette en skarp kritik mod revisionsbranchen.

”Det er lusket og uklædeligt for en branche, der netop lever af troværdighed”, siger Michael Tipsmark til Bladet Arbejdsgiverne (Tidligere DS-Bladet).

Han mener direkte, at revisorerne udnytter de små virksomheders tillid.

”Mange små virksomheder kan sagtens nøjes med et review, og det ved revisorerne udmærket godt. Det er en oplysning, som kunne spare mange små virksomheder penge hvert år”, siger Mikael Tipsmark til Bladet Arbejdsgiverne og pointerer at de dårlige revisorer med deres handlemåde er med til at sætte de gode revisorers troværdighed over styr. 

FSR afviser kritikken

Læs også: DS: Håndværkerfradraget er peanuts for statskassen

Tom Vile Jensen, der er direktør i FSR – Danske Revisorer, afviser kritikken i Berlingske. Han pointerer, at over 13.000 virksomheder har valgt kun at få en udvidet gennemgang af deres regnskab.

Han understreger desuden, at det er virksomhederne, der sammen med eksempelvis deres bank skal afgøre, hvilken revisionsløsning der skal anvendes. 

-SSM

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart