Med nyt smart akustisk kamera kan du se utætheden

Et nyt håndholdt instrument kan lokalisere lækager i eksempelvis trykluftanlæg.

Den nye metode er typisk 10 gange hurtigere end traditionelle skanninger. Foto: Elma Instruments..

En lækage i et trykbårent anlæg afgiver ultralyd, som ikke er hørbart af det menneskelige øre. FLIR Si124 er et nyt håndholdt instrument til at lokalisere lækager i eksempelvis trykluftanlæg.

FLIR Si124

· FLIR Si124 finder gaslækager 10 gange hurtigere end tidligere
· Skanner fra 3 til 100 meters afstand
· 124 højfølsomme mikrofoner indbygget
· Finder lækage på trykbårne anlæg
· Angiver beregnet lækage i liter/min
· Kan også bruges til detektering af Corona på højspændingsanlæg
· Dokumentation gemmes på 32GB intern hukommelse
· Indbygget Wi-Fi til trådløs overførsel af filer til PC/Cloud
· Rapportering og analysering via gratis FLIR Cloud løsning

Kameraet er opbygget med 124 super følsomme mikrofoner, som er placeret, så det er muligt at bestemme retning af lækagen, samt lækagens størrelse når rummet skannes. Det akustiske billede transponeres i realtid oven på et digitalt kamerabillede, hvilket giver brugeren mulighed for nøjagtigt at lokalisere lydkilden og dermed utætheden, som Elma Instruments skriver i en pressemeddelelse.

10 gange hurtigere

Den nye metode er typisk 10 gange hurtigere end traditionelle skanninger foretaget med ultralydsudstyr og ”sniffermetoden”. Instrumentet arbejder fra 0,3 til 100 meters afstand, og finder hurtigt en eventuel lækage af gasser, luft eller damp på trykbårne anlæg.

I forbindelse med højspændingsanlæg kan FLIR Si124 også bruges til detektering af Corona, lysbue og overslag mellem komponenter samt ”lyttetest” inden et højspændingsskab åbnes, for mere sikkerhed.

Ved hjælp af FLIR Si124 kan virksomheder spare mange penge på el-udgifter og for tidligt nedslidte kompressorer. Si124 kvantificer lækagestørrelsen for at indikere, hvor meget energi der gik tabt, og hvor mange penge der spares ved at reparere problemet.

-CH

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

06.10.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Effektivt rottestop ved renovering af Folehaven i Valby

01.10.2025GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Leverance til første nye fjernvarmeselskab i otte år

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle