Medie: Topembedsmænd tilbageholdt oplyser om forsinkelser hos Energinet

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaards (M) topembedsmænd har ifølge juraeksperter tilbageholdt oplysninger om omfanget af de store forsinkelser i udbygningen af det danske elnet, selvom de blev efterspurgt af flere af folketingets partier, skriver Finans.

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaards (M) skal i dag i endnu et samråd om forsinkelserne i udbygningen af elnettet.. Foto: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Sagen om Energinets forsinkelser sendte  foråret Lars Aagaard tæt på en exit som minister ved en mistillidsafstemning i Folketinget, som han kun overlevede med en stemmes flertal.

Nu er den så gal igen, fordi Finans gennem en aktindsigt kan fortælle om mødereferater og notater, der angiveligt viser, at hans embedsmænd har tilbageholdt oplysninger om forsinkelserne, selvom de blev efterspurgt af flere partier i Folketinget.

Det betyder, at Lars Aagaard i dag igen skal i samråd om sagen, der ifølge professor i forvaltningsret ved AAU, Sten Bønsing, og professor i forfatningsret ved SDU, Frederik Waage, rejser spørgsmål om, hvorvidt ministeren har vildledt Folketinget, skriver Finans.

Ministeriet oplyser til Finans, at det løbende er blevet orienteret om forsinkelserne, men oplysningerne blev ifølge Lars Aagaard ikke givet videre til ham.

“Jeg blev aldrig forelagt det - heller ikke om jeg ville tage stilling til den vurdering, som der er foretaget i ministeriet om, at de ikke skulle deles med Folketinget,” siger han til Finans.

Nu skal Lars Aagaard så redegøre for, hvornår henholdsvis s ministeren, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet og Energistyrelsen blev orienteret om, at antallet af forsinkede projekter til udbygning af elnettet er større end tidligere oplyst.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

02.02.2026Installator.dk

Iskold januar har presset elprisen højt op

02.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT kampagne

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

28.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan planlægger du et datacenter i Danmark i 2026…

27.01.2026Installator.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning