Metro Therm-ingeniør vinder prestigefyldt pris

Matteo Caramaschi, der dimitterede fra DTU i sommer, har vundet Dansk Køle-og Varmepumpeforenings årspris for det bedste kandidatspeciale i 2015.

Matteo Caramaschi har analyseret de økonomiske og energitekniske perspektiver i at anvende varmepumper til at producere varmt brugsvand hos forbrugerne i et fjernvarmenetværk med lave fremløbstemperaturer. Foto: Metro Therm. .

”Det var helt sikkert en rigtig god dag”, siger Matteo Caramaschi om 4rd Symposium on Advances in Refrigeration and Heat Pump Technology, der blev afholdt i Odense Congres Center i november.

Her gik den nyuddannede civilingeniør nemlig hjem med Dansk Køle-og Varmepumpeforenings pris for årets bedste kandidatprojekt – et projekt, der viser vejen til banebrydende nye teknologier på fjernvarmeområdet.

Matteo Caramaschi har analyseret de økonomiske og energitekniske perspektiver i at anvende varmepumper til at producere varmt brugsvand hos forbrugerne i et fjernvarmenetværk med lave fremløbstemperaturer.

Han udførte sit projekt i tæt samarbejde med Metro Therm, og resultaterne i projektet viser, at både forbrugere og samfund kan opnå store besparelser ved at anvende varmepumper og fjernvarme på samme tid.

Kan afværge legionella
Kort fortalt handler Matteo Caramaschis prisvindende kandidatafhandling om muligheden af at anvende microbooster-varmepumper til at understøtte fjernvarme med lave fremløbstemperaturer. Han har bevist, at der er store økonomiske fordele ved en sådan teknologi, og at man samtidig kan opnå tilpas høje temperaturer hos forbrugeren til at legionella-truslen kan afværges.

”Resultaterne er virkelig spændende. Microbooster-varmepumper er en helt ny teknologi med mange muligheder, som åbner helt nye døre for fjernvarmeværkerne. Jeg har arbejdet med analyser og prøveinstallationer i et byggeprojekt i København, og resultaterne er helt entydige og meget lovende”, siger prisvinderen.

Matteo Caramaschi er siden sin dimission blevet ansat hos Metro Therm som udviklingsingeniør, hvor han primært skal arbejde med udviklingen af fremtidens varmepumpeteknologier. Han får, foruden æren og 2.500 kroner, desuden mulighed for at formidle sine resultater i en videnskabelig artikel.

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Installator.dk

Folkemødet: Gassen skal ud af boligerne, men økonomien betyder noget

16.06.2025Installator.dk

Wavin styrker sit fokus i Norden

13.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Byg derud af – hvis du kan få lov

13.06.2025Installator.dk

GILE - 2025: Lys i alle former til alle formål på verdens største lysmesse

12.06.2025Installator.dk

Brunata indgår strategisk samarbejde

12.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen indtager Schweiz

11.06.2025Installator.dk

Rørcenterdage med fokus på klimasikring

10.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

Klar til brug: Indvielse af universitetshospitals banebrydende nødstrømsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle