Nu er lovgivning om beredskab for fjernvarmeselskaber på vej

Fjernvarmen breder sig i Danmark og da trusselsbilledet mod Danmark er højt, er tiden ifølge Energistyrelsen inde til at udarbejde en lovgivning for beredskabet i fjernvarmesektoren.

Foto: Dansk Fjernvarme

“Vi er nødt til at erkende, at der, samtidig med at flere og flere tilslutter sig fjernvarmenettet, også er opstået et trusselsbillede, hvor det er blevet klart, at fjernvarmesektoren er en vigtig del af forsyningssikkerheden. Man kan sige, at det er mange bække små, der har fået os til at sige, at det er nu, vi skal opdatere reguleringen for fjernvarmesektoren,” siger Jesper Rode Tholstrup, der er kontorchef i Center for Beredskab i Energistyrelsen til danskfjernvarme.dk

Både el- og gassektoren har siden 2007 været underslagt lovkrav om beredskab og nu har EU-Kommissionens to direktiver, NIS2 om cyberberedskab og CER om fysisk beredskab været med til at aktualisere indførelsen af et beredskab for fjernvarmesektoren.

“Det er meget prisværdigt, at Kommissionen kommer med NIS2 og CER, og vi har i Energistyrelsen så været så heldige at få mandat til at implementere begge på samme tid. Og vi finder, at fjernvarmebranchen er moden til det i Danmark,” konstaterer Jesper Rode Tholstrup.

Netop implementeringen af de to direktiver har påvirket processen og udskudt ikrafttrædelsen af lovgivningen. Det betyder, at reguleringen forventes at træde i kraft fra den 1. januar 2025, mens leverings af beredskabsplaner starter 1. juli 2025, skriver danskfjernvarme.dk.

Årsskiftet er ikke langt væk, men Energistyrelsen har ingen forventning om at påbegynde tilsyn den 1. januar.

“Grundlæggende kan jeg sige, at vi hellere vil arbejde med realistiske datoer end urealistiske datoer,” siger Jesper Rode Tholstrup.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten