Ny adm. direktør i Schneider Electric

Schneider Electric har fået ny adm. direktør efter, at Ole Sander fratrådte sin stilling i sidste uge.

Thomas Träger, 43 år, er ny administrerende direktør i Schneider Electric Danmark..

Thomas Träger, 43 år, tiltræder som CEO og Country President i Schneider Electric Danmark. Ansættelsen sker efter, at Ole Sander fratrådte sin stilling som adm. direktør og Country President i Schneider Electric Danmark i sidste uge efter fælles overenskomst med bestyrelsesformand, Senior Vice President Rune Flengsrud.

Vil forstærke fokus på energioptimering
Thomas Träger vil arbejde for fortsat at sætte fokus på energioptimering i byggebranchen, og udtaler i den forbindelse:

”Jeg ser frem til de udfordringer og muligheder, som Schneider Electric og byggebranchen står overfor i en tid med intenst fokus på energioptimering. Bygnings-automation, smart grid og energirenovering af bygningsmassen bliver i høj grad indsatsområder, hvor Schneider Electric vil vise vejen,” siger Thomas Träger og fortsætter:

"Jeg vil sikre, at Schneider Electric fortsat arbejder på at udvikle markedet ved at levere fremtidssikrede løsninger inden for energioptimering og -renovering. Vi vil skal fortsat udbygge og skabe vækst på energiområdet – til gavn for såvel kunder som medarbejdere.

Thomas, der er født og opvokset i Tyskland, har arbejdet i Schneider Electric i over 20 år. Først med fokus på salg og marketing i Schneider Electric i Tyskland. Siden rykkede han til Holland og blev økonomidirektør for Schneider Electric Holland. I 2008 flyttede Thomas til Danmark, hvor han blev udnævnt til Vice President for Finance & Control i den Nordisk-Baltiske zone. Som uddannelsesmæssig baggrund har Thomas studeret Marketing og Business Administration i Essen i Tyskland og Zürich i Schweiz.

Schneider Electric er global specialist i energioptimering, beskæftiger cirka 1000 medarbejdere i Danmark og rummer kendte brands som Lauritz Knudsen og APC.

- OWG

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

02.12.2025VELTEK

Sponseret

VELTEK styrker sekretariatet med ny chefrådgiver – Varmt velkommen til Anja Kraag

02.12.2025TEKNIQ

Sponseret

Sæt grænser før julefrokosten

02.12.2025KlarPris

Sponseret

Prisgennemsigtighed presser markedet. Hvordan vender du det til en fordel?

01.12.2025Installator.dk

Stark Danmark tæt på 10 mia. kr. i omsætning

01.12.2025Installator.dk

Danskerne holder igen med boligforbedringer

01.12.2025Carlog System

Sponseret

Når overblik styrker tilliden og ikke kontrollen

28.11.2025Installator.dk

Fagtalent 2025 er afgjort - otte vindere fundet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle