Ny aftale skal sikre grøn omstilling

Regeringen, Enhedslisten og SF er i dag blevet enig om en trestrenget satsning, der skal skabe et grønnere Danmark.

Sammen med SF og Enhedslisten har regeringen i dag indgået en aftale, som skal bringe Danmark et skridt længere i den grønne omstilling.

Aftalen, som har fået navnet "Et grønnere Danmark" indebærer, at:

•Der oprettes en grøn investeringsfond med en udlånskapacitet på 2 milliarder kroner. Aftaleparterne er enige om, at udlånskapaciteten kan øges til i alt 5 mia. kroner. Virksomheder kan søge fonden om at medfinansiere grønne projekter.

•Der etableres en grøn innovationspulje, der skal styrke små- og mellemstore virksomheders innovation i løsninger. 

•Der etableres et grønt innovationsforum, der skal levere input til regeringens indsats for at fremme grøn omstilling.

Finansminister Bjarne Corydon vurderer, at aftalen er god for Danmark på flere måder:

 ”Vi giver nu Danmark en grøn indsprøjtning. Det vil ikke bare gavne miljøet - det vil også styrke vores erhvervslivs førerposition inden for miljø og klima, og dermed betyde grønne job og nye eksportmuligheder”, siger finansminister Bjarne Corydon.

Skaber arbejdspladser
Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen udtaler i forbindelse med lanceringen af aftalen:

”Det er vigtigt for os at styrke grøn omstilling og grøn innovation. Nye arbejdspladser og nye ideer styrker Danmark og hver enkelt af os. Det styrker også energiaftalen og klimaråd. Det er jeg meget glad for”, siger Rasmus Helveg Petersen.

-LA

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle