Ny dansk certificeringsstandard til bæredygtige boliger

Green Building Council introducerer ny standard til certificering af bæredygtige boligbyggerier og igangsætter samtidig en pilotfase med 12 projekter for at teste kriterier.

Green Building Council introducerer ny dansk certificeringsstandard. Foto: Green Building Council. .

Den danske organisation Green Building Council, der arbejder med bæredygtighed i byggebranchen, udvikler nye kriterier til at måle bæredygtigheden i danske boligbyggerier på mere end seks områder.

Den nye standard bliver afprøvet og udviklet i en pilotfase med 12 byggeprojekter, der er geografisk placeret over hele landet og i varierende størrelse, fra 2.000 kvadratmeter til 44.000 kvadratmeter.?

Formålet med standarden er at danne et fælles sammenligneligt grundlag i branchen til at vurdere boligers bæredygtighed ud fra de tre parametre: sociale/funktionelle, miljømæssige og økonomiske.

Læs også: Nyt DGNB-certificeret byggeri færdigt

Initiativet til den nye certificeringsstandard udspringer af den øgede interesse i den danske byggebranche for en bredere og mere omfattende tilgang til bæredygtighed frem for det mere ensidige fokus på energioptimering.

Opbakning til pilotfase
Feltet af deltagende bygherrer i pilotfasen spænder bredt fra private til almene bygherrer og omfatter: AL2Bolig, Boligselskabet Fruehøjgaard, Cirkelbo, Kolding Kommune, Lejerbo, Lyngby Almennyttige Boligselskab, Region Nordjylland og Sophienberg Ejendomsudvikling A/S.

”Vi er rigtig glade for den store opbakning og engagement vi har oplevet ved deltagelse i tilpasningsarbejdet for boliger. Det er en stor fordel for udviklingen af standarden, at så mange forskellige projekter har besluttet at deltage i pilotfasen”, fortæller Mette Qvist, Sekretariatschef i Green Building Council.  

Certificeringsstandarden forventes klar til juni 2014 og yderligere to certificeringsystemer til henholdsvis hospitaler og bydele er under udvikling og forventes ligeledes at blive klar til markedet i juni 2014. Tilbage i 2012 lancerede Green Building Council kriterierne for certificering af nye kontor- og erhvervsbygninger.

- TK

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

26.02.2026Installator.dk

AO leverer stærkt regnskab og forventer yderligere vækst

26.02.2026LAGUR A/S

Sponseret

LAGUR A/S får ny ejerkreds

26.02.2026Installator.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Installator.dk

Dansk lysvirksomhed investerer i egen fabrik i Kina

26.02.2026Installator.dk

Light + Building samler 2.000 udstillere i Frankfurt

25.02.2026EET Danmark A/S

Sponseret

EET Group og Belden indgår pan-europæisk distributionspartnerskab

25.02.2026Inspectly ApS

Sponseret

Inspectly vil gøre op med mailkaos i byggebranchen

25.02.2026Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Flere sammenlægninger på vej

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding