Ny direktør hos Sønderborg Varme
Sønderborg Varme har ansat Anders Kruse som ny direktør. Han tiltræder den 1. december 2025 og overtager officielt posten efter Erik Wolff den 1. januar 2026.
Anders Kruse kommer til Sønderborg Varme fra en stilling som CEO for ENABL A/S.. Foto: Sønderborg Varme
Anders Kruse er civilingeniør i international teknologiledelse og har haft ledende stillinger hos bl.a. Danfoss, Ahlsell og senest som CEO i ENABL A/S. Gennem hele sin karriere har han arbejdet med energieffektivisering, fjernvarme og grøn omstilling – både i Danmark og internationalt.
“Jeg glæder mig til at stå i spidsen for Sønderborg Varme, som spiller en nøglerolle i byens rejse mod CO₂-neutralitet i 2029. For mig handler det både om at skabe værdi for forbrugerne og om at tage ansvar for fremtidens energiløsninger,” siger Anders Kruse.
Bestyrelsesformand Claus Plum fremhæver, at valget faldt på en kandidat med både brancheerfaring og lokalt engagement:
“Anders kender fjernvarmen, forbrugerne og Sønderborg, og det gør ham til den rette til at sikre, at vi fortsat er hele kommunens varmeselskab og en drivkraft i den grønne omstilling,” siger han.
Som direktør får Anders Kruse ansvar for at sikre stabil drift, drive strategiske projekter og styrke selskabets position som hele Sønderborgs varmeselskab.
-emte