Ny procedure for ombygning af elmålere

I foråret trådte en ny procedure for ombygning af elmålere i kraft i Cerius og Radius Elnets forsyningsområder.

Foto: Cerius

Den nye procedure betyder, at elinstallatøren ikke, som tidligere, må ombygge målere i Radius’ forsyningsområde, men i stedet skal indsende en ISB-blanket for at få opgaven udført af Radius, skriver tekniq.dk

En tilsvarende procedure gælder allerede i Cerius’ forsyningsområde, og nu er proceduren ens i begge forsyningsområder.

Cerius-radius begrunder i et nyhedsbrev beslutningen med, at sikkerhedsrisikoen ved at tillade elinstallatører at ombygge de elmålere, der i dag anvendes i Cerius’ forsyningsområde, er for stor. Det er også baggrunden for, at det i flere år har været et krav, at Cerius foretog arbejdet. Derfor skal Cerius og Radius fremover stå for ombygninger af elmålere til flere eller færre stikben i deres respektive forsyningsområder.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Hvordan opgraderer man hjertet i en fabrik, der aldrig står stille?

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle