Ny rapport: Sværere at skaffe nok hænder

Der mangler i stigende grad arbejdskraft i el- og VVS-virksomhederne, selvom branchen aktuelt forsøger at løse problemet ved at ansætte flere lærlinge og ikke-faglærte. Det viser nye tal fra Danmarks statistik.

Det er blevet sværere at rekruttere arbejdskraft til installationsbranchen. Alligevel beretter over halvdelen af virksomhederne, at arbejdsmanglen ikke begrænser deres aktiviteter. Arkivfoto. .

El- og vvs-branchen er i vækst, men det er ikke alle virksomhederne, der kan følge med. 25 procent af el-virksomhederne og 36 procent af VVS-virksomhederne oplever, at manglen på arbejdskraft begrænser dem. Det fremgår af nye tal fra Danmarks Statistik.

”Aktuelt løser el- og VVS-virksomhederne rekrutteringsudfordringerne ved blandt andet at ansætte flere lærlinge og flere ikke-faglærte, men på længere sigt er der brug for politisk handling for at øge arbejdsstyrken yderligere og sikre opsvingets levetid”, siger Rasmus Larsen, økonomisk konsulent i brancheorganisationen Tekniq.

Læs også: Politisk handling skal sikre den fremtidige arbejdskraft

Det kan for eksempel være en forhøjelse af pensionsalderen, en markant lettelse af indkomstskatten, et ændret SU-system og en mere tilgængelig adgang til at rekruttere udenlandsk arbejdskraft. Sådan lyder forslagene fra Tekniq.

Desuden kan der gøres endnu mere for at få personer på kontanthjælp eller på dagpenge i beskæftigelse, tilføjer brancheorganisationen.

Mange virksomheder mærker ikke arbejdsmanglen
Det er i det seneste år blevet sværere at skaffe den fornødne arbejdskraft. Det sker på trods af et generelt opsving i branchen med en stigning i antallet af branchefolk, der nærmer sig beskæftigelsesrekorden kort før finanskrisen.

Læs også: Jyske VVS-mestre tager ansvar for fremtidens arbejdskraft

”Installationsbranchens beskæftigelse er steget markant i de seneste år på trods af et stigende antal meldinger om rekrutteringsvanskeligheder, og branchens beskæftigelse er tæt på rekordniveauet fra 2007”, uddyber Rasmus Larsen.

Og det er langt fra alle, der er hæmmede af arbejdsmanglen. Over halvdelen af alle el- og VVS-virksomheder fortæller, at deres aktivitet ikke er begrænset. Mere end hver tiende svarer tilmed, at de ligefrem mangler efterspørgsel fra kunderne.

- EST

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Udvalgte 2018

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup