Nyt online community for CTS-ansvarlige

Trend Controel Systems står bag et nyt online community, som blandt andet skal opkvalificere bygherrernes driftspersonale på CTS-området.

Eksperter i byggebranchen taler åbent om, at mange af de milliarder, der årligt investeres i bygningsautomatik har alt for lille effekt. Problemet blev drøftet af branchen på den første nationale CTS-konference, der blev afholdt af Trend Control Systems i september måned. Et direkte resultat af konferencen er, at Danmarks første community for CTS-brugere nu er gået i luften.

Målet med det nye community, som har fået navnet Trend CTS-forum, er at gøre driftspersonale til professionelle CTS-brugere.

Driftspersonalet er nøglen
Niels Boel, der blandt andet er formand for Danvaks Bygningsautomationsgruppe og initiativtager til det nye online community, siger, at der blandt eksperterne i branchen er enighed om, at bygherrernes driftspersonale er nøglen til at få anlæggene til at præstere bedre.

"Som CTS-konferencen tydeligt viste, er der en række udfordringer omkring det at sikre velfungerende anlæg, der fungerer optimalt og dermed leverer de energibesparelser, indeklimaforbedringer og driftsmæssige gevinster, som de teknisk set kan. Slutbrugeren er ofte prisgivet, som situationen er nu. Derfor er en af opgaverne at få opkvalificeret bygherrernes driftspersonale til professionelle CTS-brugere", siger Niels Boel.

Lukket forum
Niels Boel forklarer videre, at CTS-Forum er udviklet som et lukket, fagligt forum for professionelle slutbrugere af CTS-systemer, der er interesseret i at tilegne sig og dele viden på et højt fagligt niveau med kollegaer og netværk inden for områderne Design & Planlægning, Drift & Optimering samt Udbygning & Forbedring af CTS-anlæg.

"CTS-Forum henvender sig til ALLE professionelle slutbrugere, uanset hvilke fabrikater af CTS-anlæg brugeren har ansvar for til daglig. Vi har netop ønsket at skabe et online community, hvor slutbrugerne frit kan drøfte deres problemer og udfordringer med hinanden”, understreger Niels Boel.

Som medlem af CTS-Forum får slutbrugeren først og fremmest fri adgang til en lang række værktøjer og arrangementer. CTS-Forum indeholder bl.a. en trin-for-trin guide til Design & Planlægning, Drift & Optimering samt Udbygning & Forbedring af CTS-anlæg. Derudover indeholder det nye online community både en blog og et debatforum, hvor slutbrugere og eksperter kan komme med synspunkter og gode råd – eller slet og ret debattere relevante emner og holdninger.

Besøg det nye community her.

-LA

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle