Øland får ny fransk ejer
Den danske ventilations- og brandsikringsspecialist Øland skifter ejer og bliver en del af den franske Airvance Group, en af Europas førende virksomheder inden for ventilation og teknisk brandsikring.
“Sammen med Airvance får vi endnu bedre muligheder for at udvikle os og styrke vores kompetencer yderligere," siger Carsten Madsen, der er adm. direktør i Øland.. Foto: Øland
Overtagelsen markerer afslutningen på 18 år under Saint-Gobain og omfatter også de nordiske søsterselskaber Bevego i Sverige og Ventistål i Norge. Dermed styrker Airvance sin tilstedeværelse markant i Norden med adgang til 64 butikker og produktionsfaciliteter i Danmark, Sverige og Norge.
“Vi glæder os til at blive en del af en stærk europæisk koncern med fuldt fokus på samme fagområde som os. Vi er kommet rigtig langt i Øland og har opbygget en stærk position i markedet,” siger adm. dir. i Øland, Carsten Madsen og tilføjer:
“Sammen med Airvance får vi endnu bedre muligheder for at udvikle os og styrke vores kompetencer yderligere."
Airvance har hovedsæde i Lyon og har en årlig omsætning på over én milliard euro og aktiviteter i 15 lande.
Øland beskæftiger omkring 200 medarbejdere og har afdelinger i Brøndby, Odense, Vejle, Aarhus og Thorsø samt produktion i Kliplev.
-emte
