Organisationer: Kontant-udsendelse var unuanceret

Vvs-branchen blev i går hængt ud for at tage overpriser for materialer i DR-programmet Kontant. Både Tekniq og DS Håndværk og Industri mener, at udsendelsen tegnede et unuanceret billede af virkeligheden, men organisationerne erkender også, at branchens prisstruktur er et problem.

Installatør-organisationerne DS Håndværk & Industri og Tekniq mener, at vvs-branchen blev urimeligt hængt ud i DR-programmet Kontant, som blev sendt tirsdag aften.

Programmet illustrerede gennem en række sure vvs-kunder, hvordan de priser som vvs-installatørerne tager for materialer er mange gange højere end de priser, kunderne selv kan finde stumperne til på nettet.  

Mange udgifter skal dækkes
Hos DS Håndværk & Industri gør direktør Jani Lykke Methmann opmærksom på, at vvs-installatørerne udover materialer har en række andre udgifter, som skal dækkes.

”Konkurrencen er benhård i branchen, og vvs’erne tjener ikke masser af penge på at udnytte sagesløse forbrugere. Installatørerne har mange flere udgifter end de rene stumper og den rene lønudgift til den svend, der sætter toilettet op eller fører rørene til den nye radiator”, skriver Jani Lykke Methmann i en kommentar på organisationens hjemmeside.

Hun nævner blandt andet garantiordning, lovpligtige forsikringer, kvalitetsstyringssystem og akutte besøg hos kunder, som omkostningstunge poster, som installatøren skal have dækket.

Branchen er presset
I Tekniq er det heller ikke holdningen, at udsendelsens stempling af branchen var retvisende. Dertil er økonomien simpelthen for presset i blandt vvs’erne, pointerer direktør i Tekniq Niels Jørgen Hansen.

”De avancer, der blev nævnt i udsendelsen er langt fra dækkende. For hvis det var tilfældet, så VVS’ernes økonomi anderledes – og bedre ud. Sandheden er, at VVS-branchens indtjening absolut ikke er for høj. I 2012 havde næsten hver 5. virksomhed underskud. Og det gennemsnitlige resultat pr. ansat var kun på 30.000 kr. Så kom ikke og sig, at VVS-branchen er forgyldt”, skriver Niels Jørgen Hansen i en kommentar til udsendelsen.

Problematisk prisstruktur
Kontant-udsendelsen giver dog også anledning til selvransagelse i de to organisationer. Hos Tekniq mener man, at branchen skal arbejde for at gøre timeprisen højere, så det ikke er nødvendigt med de meget høje avancer på materialerne for at få forretningen til at hænge sammen.

”Vi anerkender, at branchen har problemer med prisstrukturen. Kunderne kan jo kun henvise til det, de ser på fakturaen – og der bliver avancerne på materialer til tider opfattet som værende for høje. Det kan for den enkelte kunde være svært at se, hvorfor man skal betale så meget for en vare, man kan købe billigere i en anden forretning. Kunden må naturligvis acceptere, at man ikke blot betaler for materialerne, men også for at VVS-installatøren tager ansvar – blandt andet for et hensigtsmæssigt materialevalg. Men kundens forståelse stopper, hvis prisforskellen bliver for stor”, skriver Niels Jørgen Hansen.

DS Håndværk & Industri påpeger, at grossisterne også har et ansvar for at skabe en mere simpel prisstruktur i branchen.

”I DS Håndværk & Industri er vi enige i, at grossisternes listepriser er vildledende. Vi har påpeget dette længe men har indtil nu talt for døve ører både i forhold til grossisterne og andre organisationer i branchen. Men der er naturligvis ingen, der tvinger installatørerne til at sende disse vildledende priser videre til kunderne – ikke desto mindre er det blevet kutyme, og det har holdt timepriserne nede på et kunstigt lavt niveau. Og netop fordi konkurrencen i branchen er benhård, er der ingen, der kan ændre det system og sætte timepriserne op til et reelt niveau”, pointerer Jani Lykke Methmann.

Hun understreger at hun senere i denne uge vil holde møde med grossistbranchen for at diskutere sagen.

Se Kontant-udsendelsen her.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

23.06.2025TOTO

Sponseret

Skal du spules bagi?

17.06.2025Ordrestyring.dk

Sponseret

KUNDECASE: Øresund VVS

17.06.2025Brødrene Dahl A/S

Sponseret

En kuglehane er da ikke bare en kuglehane!

16.06.2025Minimax Danmark

Sponseret

Hvem har 40 års erfaring i ryggen?

13.06.2025Installator.dk

VVS-kæde styrker uddannelsesindsatsen

12.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Nyt fleksibelt bundmodul fra Pettinaroli

09.06.2025TOTO

Sponseret

Hvordan påvirker sanitet forbruget i hverdagen?

06.06.2025LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

CO2-fri produktion rykker ind i badeværelset

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

23.06.2025

Sted

Online & Lund i Sverige

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup