Panasonic og Schneider Electric i samarbejde om energistyring

Et samarbejde forener Panasonics varmepumper med Schneider Electrics kontrolløsninger.

Panasonic og Schneider Electric har slået kompetencerne sammen i et partnerskab, der bygger på virksomhedernes ekspertise inden for HVAC-udstyr, byggeledelse og kontrol. Foto: Panasonic..

Panasonic og Schneider Electric har i fællesskab udviklet en ny administratorløsning til integrerede energisystemer. Systemet skal forbedre kontrollen og energieffektiviteten i nutidens erhvervsbygninger.

De to virksomheder har således udviklet en trådløs brugergrænseflade, der skaber direkte kommunikation mellem Schneider Electrics CTS-anlæg samt styresystem og Panasonics VFR-baserede varme- og kølesystemer.

Læs også: Bjerringbro Varmeværk skruer op for varmen med nyt køleanlæg

Det integrerede system giver bygningsejere mulighed for at overvåge de centrale systemer, lige når og hvor det passer.

”Ved at kombinere fordelene ved bygningsmanagement med avanceret VRF-teknologi kan vi hjælpe vores kunder yderligere i at reducere driftsomkostninger og opnå højere bæredygtighed”, siger direktør og formand for Panasonic Air-Conditioner, Toshiyuki Takagi.

Læs også: Olesen & Jensen overtager CTS-forretning

Panasonic og Schneider Electrics løsning kan installeres trådløst og enkelt – også når den skal eftermonteres i ældre bygninger. Løsningen er tilgængelig i hele verden, på nær Japan.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

20.08.2025Geberit A/S

Sponseret

Sådan føles fremtiden: Hightech douchetoilet kan nu testes i eget hjem

19.08.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL ventilmodul

18.08.2025Installator.dk

Sanitet: Bæredygtighed og høj komfort er et must

18.08.2025Grohe A/S

Sponseret

Ny alt-i-en-løsning til installation af indbyggede brusesystemer

18.08.2025TOTO

Sponseret

Nyt gulvstående douche-toilet fra TOTO

18.08.2025Minimax Danmark

Sponseret

Det er så nemt!

18.08.2025Geberit A/S

Sponseret

Moderne løsninger for fremtidens installationer

18.08.2025LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

Silent Flush: Teknologi der giver ro og renhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

25.06.2025

Sted

Online + classroom

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup