Radikalt forslag om øget støtte til grøn omstilling høster ros

Brancheorganisationer roser Radikale Venstres udspil om øget støtte til fjernvarme og fordobling af varmepumpepuljen.

Radikale Venstres nye udspil "Farvel til Sort Energi" vil bl.a. fremskynde udfasningen af naturgas til boligopvarmning gennem forbud mod nye installationer allerede fra 2027.. Foto: Radikale Venstre

I udspillet “Farvel til Sort Energi” vil Radikale Venstre bl.a. sætte yderligere skub i udfasningen af brugen af gas til opvarmning gennem øget støtte til fjernvarme, en fordobling af varmepumpepuljen og krav om forbud mod nye installationer af olie- og gasfyr samt biomassekedler allerede fra 2027.

TEKNIQ kalder de Radikales forslag om flere midler til fjernvarme og en fordobling af fjernvarmepuljen for “et nødvendigt skridt, hvis det politiske mål om at få  udfaset gasopvarmning i boliger inden 2035 skal indfries”.

“Uden nye tiltag risikerer vi, at alt for mange boliger stadig har gasfyr i 2035. Radikales forslag kan være det skub, der sikrer, at fjernvarme og varmepumper når helt ud til familierne,” siger Nicolai Siegumfeldt, underdirektør i TEKNIQ,

Dansk Fjernvarme kalder udspillet for “et kærkomment pust i en grøn omstilling af el- og varmesektoren”:

“Fjernvarmeselskaberne har siden 2022 arbejdet intenst på at udarbejde konverteringsprojekter, som kan udfase naturgasfyr i Danmark, og konverteringsarbejdet er allerede rigtig langt i hele Danmark. Men hvis vi skal fortsætte den positive udvikling, som har været siden 2022, er der behov for tiltag som blandt andet fokuseret lukning af gasnettet i fjernvarmeområder og områder med potentiale for fjernvarme samtidig med, at der tilføres flere midler i fjernvarmepuljen frem mod 2030,” siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

Brancheorganisationen støtter dog ikke Radikale Venstres ønske om at stoppe brugen af bæredygtig biomasse i fjernvarmeproduktionen, men peger på, at den biderager til at understøtte el- og varmeforsyningen.

“Derudover er fjernvarmesektoren allerede rigtig godt i gang med at elektrificere og undersøge alternative energikilder, hvor restriktioner på brugen af biomasse kun vil bidrage til øgede varmepriser og dyrere investeringer, og det vil Radikale Venstre vel ikke ønske,” lyder det fra Kim Mortensen.

I Varmepumpeindustrien peger sekretariatsleder Morten Lund Kristensen på, at forslaget om stop for nyinstallation af olie- og gasfyr allerede i 2027 vil tvinge danske husstande i en grøn retning.

“Men med denne retning kommer også en forpligtelse til at hjælpe danskerne på vej. Fordobling af midlerne i Varmepumpepuljen er et godt første skridt, men over halvdelen af de ca. 270.000 gasopvarmede husstande i Danmark har ikke adgang til at søge den, fordi fjernvarmeplaner står i vejen i deres boligområde,” siger Morten Lund Kristensen og peger på, at det i værste fald kan øge den økonomiske ulighed.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

DESITEK A/S
Messe
Desitek udstiller på WindEnergy Hamburg

Glæder os til at se jer.

Dato

22.09.2026

Sted

Hamborg