Registeringkaos afblæst: Skatteministeren ændrer omstridt bekendtgørelse

Tusindsvis af ansatte slipper for at skulle registreres som brugere af firmaets biler. Det var der ellers lagt op til i en bekendtgørelse, men nu har skatteminister Rasmus Stoklund (S) fjernet kravet. Og det glæder TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Skatteminister Rasmus Stoklund ændrer nu kritiseret bekendtgørelse om registrering af brugere af firmabiler.. Foto: Skatteministeriet

Telefonerne har bimlet og bamlet hos TEKNiQ Arbejdsgiverne siden det kom frem, at skatteministeriet ville kræve registrering af alle brugere af firmabiler - fra traktorer over entreprenørmaskiner til almindelige varebiler.

“Vi har været helt uforstående overfor kravet, fordi det ville skabe et registreringskaos. Og det har skabt frustration hos vores medlemmer, der helt berettiget var bekymrede for den øgede administrative byrde,” siger Linda Nordstrøm Nissen, der er underdirektør i arbejdsgiverorganisationen.

Men kritikken er blevet hørt.

Skatteminister Rasmus Stoklund har ændret bekendtgørelsen, så den ikke længere omfatter medarbejdere, der benytter firmaets køretøjer, med mindre de bliver beskattet af fri bil.

“På det punkt er der er tale om en fuldstændig tilbagerulning, fremgår det af ændringen af bekendtgørelsen. Og den del er vi meget tilfredse med,” siger Linda Nordstrøm Nissen til Installator.dk.

Ifølge den oprindelige bekendtgørelse ville en arbejdstager også blive holdt ansvarlig for arbejdsgivernes eventuelle manglende betaling af afgifter på køretøjet - et forhold, der også skabte voldsom kritik, men altså nu er fjernet.

Ændringen i bekendtgørelsen betyder, at det nu alene er ansatte, der beskattes af fri bil, der skal registreres.

 -emte

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle