Revit- og Excel dataudveksling via Revit app

Den nye Stabiplan Export and Import Excel app kan spare dig meget tid I dit Revit-projekt. Nu kan du nemlig nemt exportere data fra Revit til en Excel-fil, foretage (bulk) ændringer, og importere data tilbage til dit Revit-projekt.

Revit og Excel er to programmer, som bliver brugt i BIM-projekter dagligt. Desværre fungerer disse programmer ikke altid godt sammen, hvilket betyder at ingeniører skal overskrive alle slags data manuelt. Stabiplan har nu lanceret en ny Revit app, der kombinerer funktioner fra Revit med Excel på en smart måde: Stabiplan Export og Import Excel app. Revit-appen kan downloades for at eksportere data til en Excel-fil, foretage (bulk) ændringer og importere data tilbage til dit Revit-projekt. Du kan selv vælge hvilken data skal exporteres: et helt projekt eller kun et udvalg.

Denne Revit app giver væsentlige tidsbesparelser og hjælper i at samarbejde inden for et projekt. Tid bliver sparet, ved at man nu kan berige og opdatere et model med Excel-data. Dette er interessant for MEP-ingeniører, designere og modellærere. Data kan eksporteres til Excel for at dele dem med projektpartnere, der ikke har en Revit-licens. På denne måde er de korrekte data altid tilgængelige på det rigtige sted.

Gratis prøveversion
Eksport og import Excel-appen kan testes gratis på store.mepcontent.com. Se selv hvordan appen kan bruges i dine Revit-projekter og download den her.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Installator.dk

Dansk Standard: TEKNIQ bryder ophavsretsloven

30.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Nye arbejdsmiljøregler 2026

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup