Søren Pind taber kampen om vandtrykket

Undervisnings- og forskningsministeren har kæmpet for at få folk ind i forsyningsselskabet Hofors bestyrelse, der ville gøre noget ved det, ifølge Søren Pind, lave vandtryk i København. Men missionen lykkedes ikke.

Om morgenen oplever ministeren, at det tager alt for lang tid at vaske shampooen ud. Derfor ønsker han, at der bliver skruet op for vandtrykket i hovedstadsområdet. Men den drøm må han lægge på hylden indtil videre. Foto: Flickr/News Øresund. .

Der er ikke nok kraft på vandet i de københavnske haner. Det mener undervisnings- og forskningsminister Søren Pind (V), der indledte slaget om et højere vandtryk tilbage i januar.
Derfor har han kæmpet for, at der blev valgt folk ind i bestyrelsen i forsyningsselskabet Hofor, som for alvor kunne gøre op med det, ifølge ministeren, lave vandtryk, skriver politiken.dk. 

Søren Pind kastede for nogle måneder siden kræfter i en kampagne, der skulle få valgt venstremanden Jesper Schou Hansen og socialdemokraten Hanne Dahlerup ind i bestyrelsen. De har nemlig begge to et punkt på dagsordenen om at få lukket mere op for vandfremløbet.

Nu er valgets resultat offentliggjort, og til Pinds ærgrelse, blev det ikke de to kandidater, der fik flest stemmer.

Læs også: Smarte vandhaner giver tårnhøje besparelser 

Mindretal for øget vandtryk
I stedet blev det de to forbrugerrepræsentanter, som i forvejen sidder i Hofors bestyrelse, Anders Jørn Jensen fra Miljøpunkt Nørrebro og Povl Markussen fra Albertslund. De fik henholdsvis omtrent 3.000 og 2.000 stemmer, mens Pind-kandidaterne fik 660 og 584 stemmer.

På borgerforslag.dk er der lige nu 12 danskere, der har støttet kampen for et højere vandtryk i København. Hvis 49.988 andre danskere støtter forslaget inden 5. oktober, skal Folketinget diskutere sagen, skriver ekstrabladet.dk.

-JJK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup