Søren Pind taber kampen om vandtrykket

Undervisnings- og forskningsministeren har kæmpet for at få folk ind i forsyningsselskabet Hofors bestyrelse, der ville gøre noget ved det, ifølge Søren Pind, lave vandtryk i København. Men missionen lykkedes ikke.

Om morgenen oplever ministeren, at det tager alt for lang tid at vaske shampooen ud. Derfor ønsker han, at der bliver skruet op for vandtrykket i hovedstadsområdet. Men den drøm må han lægge på hylden indtil videre. Foto: Flickr/News Øresund. .

Der er ikke nok kraft på vandet i de københavnske haner. Det mener undervisnings- og forskningsminister Søren Pind (V), der indledte slaget om et højere vandtryk tilbage i januar.
Derfor har han kæmpet for, at der blev valgt folk ind i bestyrelsen i forsyningsselskabet Hofor, som for alvor kunne gøre op med det, ifølge ministeren, lave vandtryk, skriver politiken.dk. 

Søren Pind kastede for nogle måneder siden kræfter i en kampagne, der skulle få valgt venstremanden Jesper Schou Hansen og socialdemokraten Hanne Dahlerup ind i bestyrelsen. De har nemlig begge to et punkt på dagsordenen om at få lukket mere op for vandfremløbet.

Nu er valgets resultat offentliggjort, og til Pinds ærgrelse, blev det ikke de to kandidater, der fik flest stemmer.

Læs også: Smarte vandhaner giver tårnhøje besparelser 

Mindretal for øget vandtryk
I stedet blev det de to forbrugerrepræsentanter, som i forvejen sidder i Hofors bestyrelse, Anders Jørn Jensen fra Miljøpunkt Nørrebro og Povl Markussen fra Albertslund. De fik henholdsvis omtrent 3.000 og 2.000 stemmer, mens Pind-kandidaterne fik 660 og 584 stemmer.

På borgerforslag.dk er der lige nu 12 danskere, der har støttet kampen for et højere vandtryk i København. Hvis 49.988 andre danskere støtter forslaget inden 5. oktober, skal Folketinget diskutere sagen, skriver ekstrabladet.dk.

-JJK

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup