Sejr til SMV-virksomheder i kampen for fair betalingsfrister

EU Parlamentet har med et overvældende flertal stemt for et forslag om en fælleseuropæisk betalingsfrist på maksimalt 30 dage. Forslaget glæder SMV Danmark, der længe har kæmpet for mere fair betalingsfrister for små og mellemstore virksomheder.

Jakob Brandt, adm. direktør, SMV Danmark. Foto: SMV Danmark

Det er i dag ikke ualmindeligt, at små og mellemstore virksomheder må vente både 60, 90 eller 120 dage for at få betaling for deres arbejde. Men EU Parlamentets vedtagelse er første skridt på vejen til fælles regler, der kan sikre hurtigere betalinger.

I dag betyder de sene betalinger til EU´s små og mellemstore virksomheder ifølge SMV Danmark et indtægtstab, der samlet set svarer til Finlands bruttonationalprodukt.

SMV Danmark har længe kæmpet for at få indført et lovbestemt loft for betalingsfrister på maksimalt 30 dage.

“Det er ikke nogen hemmelighed, at det er en kamp, hvor vi er oppe imod tunge interesser fra bl.a. Dansk Industri og Dansk Erhverv, som aktivt lobbyer imod lovgivning – og for at opretholde status quo til gavn for deres store medlemmer,” siger Jakob Brandt, adm. dir. i  SMV Danmark i en pressemeddelelse.

Selvom EU Parlamentet nu har stemt for en fælleseuropæisk betalingsfrist, er der fortsat et stykke vej, inden forslaget potentielt kan blive til virkelighed.

“Der sker næppe noget på denne side af valget til Europa-Parlamentet til juni. Derefter venter en længere proces, hvor både det nye parlament, en ny kommission og ministerrådet skal involveres. Kommer vi igennem her, så skal vi til sidst nok også slås om den danske implementering,” skriver SMV Danmark.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle