Sektorkobling kan åbne døren til en grøn fremtid

I et nyt whitepaper fremhæver State of Green potentialet i sektorkobling til at maksimere udbyttet af vedvarende energi.

Foto: 123rf.com

Fremtidens energisystem skal være effektivt, innovativt og ikke mindst grønt. Der er et stykke vej derhen endnu og et af de store skridt er at udnytte det fulde potentiale af vedvarende energi.

Det er det potentiale, State of Green vil inspirere og hjælpe med at forløse ved at fremhæve danske erfaringer med sektorkobling.

Sektorkoblings potentiale

Sektorkobling er en innovativ tilgang, hvor forskellige energisektorer integreres, og på den måde nedbryder traditionelle siloer og fremmer samarbejde på tværs af sektorer og industrier på både nationalt og internationalt niveau. 

Med sektorkobling kan den grønne energi flyde på tværs af hele sektorer – fra elektricitet og varme over vand og Power-to-X teknologier. Det øger effektiviteten, bæredygtigheden og robustheden for hele systemet og baner vejen for en mere ressourceeffektiv fremtid.

Ifølge State of Green kan sektorkobling på mange måder siges at være et paradigmeskift for energistyring og afgørende for en grøn fremtid.

Samling af danske erfaringer

Whitepaperet tager udgangspunkt i danske erfaringer med sektorkobling på energiområdet. Mere end 20 danske cases bliver fremhævet og giver et indblik i den danske tilgang til sektorkobling.

Du kan læse mere og downloade white paperet her.

- lhs

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Vandvarmere siden 1986

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup