Sekundavandet er på trapperne

Installationer af sekundavandsanlæg kan skaffe arbejde til installatørerne. Udbredelsen af sekundavand er i gang, og de ekstra 2,5 milliarder kroner til klimatilpasning i 2013 og 2014 kan for alvor sætte gang i installationerne af anlæg til genbrug af regnvand, forudser ekspert.

Fakta om Hofor

  • Hofor er resultatet af en nylig fusion af vand- og spildevandsselskaberne i Albertslund, Dragør, Herlev, Hvidovre, København og Rødovre samt vandselskaberne i Brøndby og Vallensbæk.
  • Hofor forsyner byer med vand, spildevandsafledning, fjernvarme, bygas og fjernkøling og opfører vindmøller.
  • Hofor deler en fælles vision om at skabe bæredygtige byer baseret på klima- og miljørigtige forsyningsløsninger.

”Jeg vil tro, at der i nye byudviklingsområder og de områder i byerne, hvor man gennemfører klimatilpasningsprojekter, vil være fokus på at udnytte regnvandet som sekundavand,” siger Hans-Martin Friis Møller, markeds- og udviklingsdirektør hos det rådgivende ingeniørfirma Grontmij.

Politisk bevågenhed
Sekundavand kan både være regnvand, vand som pumpes op fra undergrunden uden at blive renset, eller vand der bruges flere gange i produktionen.

Regeringen og Enhedslisten har netop afsat otte millioner kroner, som går til nye partnerskaber mellem virksomheder, forskningsinstitutioner og myndigheder. Målet er at få undersøgt, om der i højere grad kan bruges sekundavand i stedet for rent drikkevand.

Læs også: Det næstbedste vand er en ressource

I en pressemeddelelse siger miljøminister Ida Auken:

”Det er nødvendigt, at vi bliver bedre til at genbruge vandet og lærer andre, hvordan man kan få det maksimale ud af vandet. Hvis vi bliver førende inden for dette felt, vil der være et enormt eksportpotentiale, som vil kunne bidrage til en grøn omstilling af Danmark. Det vil spare virksomhederne penge, og der bliver brug for hænder til at udvikle og producere de vandbesparende løsninger”.

Hans-Martin Friis Møller fra Grontmij. vurderer, at det er tvivlsomt, om der kommer et egentligt udbredt torørssystem, men at det i visse områder kan give mening at anvende regnvand til toiletskyl og tøjvask samt industrielle formål. Det gælder både i etageejendomme og i villaer. Torørssystemer kan komme på tale, hvor for eksempel forsyningerne vil forsyne industrier eller et større boligområde med sekundavand.

En klar fordel ved at bruge sekundavand til erstatning for grundvand er, at grundvandsressourcen bevares, hvilket gavner både privatøkonomien og miljøet.

400 regnvandsanlæg i Danmark
Naturstyrelsen har fået udarbejdet en rapport, der viser, at der i Danmark er omkring 400 regnvandsanlæg. Opgørelsen er sket på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse til alle landets kommuner, hvor 64 af kommunerne og syv af 10 større forsyninger har svaret.

Maj-Britt Poulsen, projektleder i HOFOR fortæller om rapporten:

”44 procent af regnvandsanlæggene er installeret i parcelhuse, fire procent i kontorbygninger og 49 procent i etagehuse. Det kendetegner også undersøgelsen, at der nogle steder er rigtigt mange regnvandsanlæg og andre steder meget få”.

Sekundavand i nybyggeri
I øjeblikket kigger HOFOR på mulighederne for anvendelse af sekundavand på nybyggeriet i Nordhavn i København.  Det er et projekt under ’Vand i Byer’, hvor parterne er DTU Miljø, DHI, By og Havn, Grundfos, Grontmij, Københavns Kommune, Naturstyrelsen og HOFOR. Der kigges på, om det er muligt at forsyne Nordhavnen med sekundavand fra København til visse formål såsom toiletskyl og tøjvask og erhvervsmæssige formål såsom køling og procesvand.

”Vi kigger på, om lettere forurenet grundvand og afsaltet havvand kan bruges som sekundavand eller renses og bruges som drikkevand – både i forhold til folks sundhed og til miljøet,” siger Maj-Britt Poulsen.

Rapporten kigger også på, om man kan bruge andre kilder end regnvand til sekundavand. Der har været få sager om, hvor det er gået galt med tilbagestrømssikring og deraf sket forureninger af grundvandet.

Politisk indblanding kræves
Som loven er i dag, er det kun tilladt at bruge regnvand fra husholdningerne som sekundavand. Lovgivningen skal altså ændres for, at andre former for sekundavand kan tages i brug, og det kræver en politisk beslutning på Christiansborg.

”I og med vi laver klimatilpasninger og udnyttelse af regnvand i nybyggede ejendomme, kan der komme flere installationer til sekundavand,” forudser Hans-Martin Friis Møller fra Grontmij.

Han påpeger også, at det er vanskeligt at lægge nye rør i gamle bygninger, hvorfor det først og fremmest er de nye bygninger, hvor tilkoblingen sker centralt i huset, og der generelt er en selvstændig rørføring frem til det aktuelle brugssted.

Behov for information
At få etableret et anlæg til udnyttelse af regnvand kræver også, at folk rent faktisk kender til muligheden, og der ser Hans-Martin Friis-Møller en udfordring:

”Hvis folk kendte til muligheden for udnyttelse af sekundavand, tror jeg også, at vi i stigende grad ville få det installeret derhjemme. Sekundavandet kan bruges til tøjvask og toiletskyl, og det giver vandbesparelser og samtidig længere levetid for vaskemaskinerne, da der ikke sker kalkudfældninger," siger Hans-Martin Friis Møller.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

En håndvask, der er værd at hænge på væggen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup