Små sladrehanke finder energispild i bygninger

Elinstallatøren ELCON tilbyder en ny løsning, der med stor nøjagtighed og lethed afslører energisyndere i strømforbruget i bygninger.

Løsningen fungerer gennem små trådløse strømspolere, der kan monteres på en ledning uden afbrydelse. Disse spoler sender informationer om, hvor meget strøm, der løber igennem dem. Foto: ELCON.

I de senere år har automatisering og måling af stort set alle aspekter af bygninger vundet mere og mere frem. Men hvad gør man, når man har en stor fabrik eller bygning med nogle år på bagen og intet overblik over andet end det samlede strømforbrug?

Det har virksomheden ELCON nu en løsning på. De er nemlig begyndt at installere en løsning af mærket Panoramic, der giver en nøjagtig måling af strømforbrug i realtid på individuelle punkter i en bygning.

Dette fungerer gennem små trådløse strømspolere, der kan monteres på en ledning uden afbrydelse. Disse spoler sender informationer om, hvor meget strøm, der løber igennem dem. På den måde slipper man for nedetid på et anlæg, og eftersom de drives af strømmen, der farer igennem dem, er de meget driftssikre og vedligeholdelsesfri.

LÆS OGSÅ: Automation kræver indsigt og overblik

10 procent strømspild efter 10 år

Løsningen har medført en række ”aha!”-oplevelser hos ElCONs kunder, fortæller Torben Munch, funktionschef i industriteknik i ELCON:

”Vi har installeret dem i alt fra fabrikker til kontorbygninger og campingpladser, og jeg har til gode at opleve en kunde, der ikke blev overrasket. Jeg har beskæftiget mig med området i en del år, og den her teknologi har bekræftet min formodning om, at hvis et anlæg er over ti år gammelt, så vil du finde strømspild på minimum 10 procent, hvis du leder grundigt nok”, fortæller Torben Munch.

Han peger eksempelvis på en fabrik, hvor to umiddelbart ens produktionslinjer viste sig at have meget forskellige strømforbrug:

”Efter vi havde sat spolerne op, blev jeg kontaktet af ejeren, der mente, at der var noget galt med vores løsning, fordi den ene produktionslinje brugte strøm, selvom den var slukket. Det viste sig, at han havde en frekvensomformer, der stod i tomgang og brændte energi uden nogen funktion”, siger Torben Munch.

Overblik er svært at have

Det undrer ikke Torben Munch, at det er svært at holde styr på energiforbruget i de individuelle led i bygninger rundt om i landet:

”Som boligejer har vi reelt heller ikke en viden om leddene i vores el- og vandsystemer, og det er jo altså nogle langt simplere kredsløb, end man oplever ved fabrikker eller større industribygninger.”

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Optimering af spændingskvalitet: Få styr på EN 50160 og unødigt energispild

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus