Snyd med håndværkerfradrag bliver ikke kontrolleret

Boligjobordningen bliver udbetalt stort set uden kontrol for snyd og fejl. Direktør i FSR peger på, at det medfører en stigende ”går den, så går den”-holdning. Omvendt er man hos SMVdanmark meget glad for ordningen og kender ikke til eksempler på snyd eller misbrug.

I alt er der som følge af Boligjobordningen blevet udbetalt en rabat på 8,9 mia. kr., som er blevet udbetalt stort set uden nogen form for kontrol for snyd og fejl..

I de seneste otte år, hvor boligjobordningen har eksisteret, har flere millioner danskere samlet fået en rabat på 8,9 mia. kr., som er blevet udbetalt stort set uden nogen form for kontrol for snyd og fejl. En tidligere stikprøve foretaget af myndighederne fandt ellers frem til, at hver tiende fradrag ikke skulle være givet.

Læs også: Håndværkerfradraget benyttes ikke kun af velhavere

Det viser en gennemgang af ordningen, som Finans har foretaget på baggrund af nye tal.

”Vi har løbende advaret imod, at det bliver nemmere at snyde, når man kan nøjes med at skrive et tal uden dokumentation”, siger direktør i revisorernes brancheforening FSR, Tom Vile Jensen, til Finans og fortsætter:

”Mens selvangivelsen er kontrolleret ned i mindste detalje, så giver indberetninger som i boligjobordningen muligheder for fejl og snyd”.

Efter Tom Vile Jensens opfattelse er der en stigende ”går den, så går den”-holdning.

”Vi har et meget tillidsbaseret system, som har fungeret godt, når der er kontrol. Når det er nemt at få penge ud og nærmest ingen kontrol, så falder regelefterlevelsen”, siger han.

SMVdanmark kender ikke til snyd
Hos SMVdanmark, der har 18.000 medlemsvirksomheder inden for bl.a. byggeri og service, er man omvendt meget glad for ordningen og kender ikke til eksempler på snyd eller misbrug.

Beløbet, den enkelte kan få ud af det enten via fejl eller snyd, er dog forholdsvis lavt, påpeger cheføkonom Lars Magnus Christensen, men man kan godt gøre det sværere at snyde.

”Andelen, der er blevet taget i kontrollen, overrasker mig, og man kan sikkert finde tiltag, der øger sikkerheden, uden at det bliver for bøvlet for borgerne at bruge ordningen”, siger Lars Magnus Christensen til Finans og peger på en positivliste, som kunne sikre, at man kun kan registrere virksomheder i brancher, der lever op til reglerne om fradrag.

Skatteminister Morten Bødskov (S) siger, at hvis kontrollen af boligjobordningen ikke har været god nok, så er det "hans klare forventning, at Skattestyrelsen strammer grebet og får styr på området".

"Samtidig er der generelt et behov for, at vi styrker skattekontrollen i Danmark, fordi den tidligere regering ikke prioriterede området i tilstrækkelig grad”, siger Morten Bødskov til Finans og fortsætter:

Læs også: Regeringen vil bevare håndværkerfradraget

”Regeringen ønsker at styrke skattekontrollen markant på en række områder, og det kommer vi til at gøre. Det her er et kerneområde for denne regering”.

- JMA

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ejby - Fyn)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

10.11.2026

Tid

08:00

Sted

Fjelsted Skov, Store Landevej 92, 5592 Ejby

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg