Solcelle-usikkerhed koster Danfoss dyrt

Danfoss’ omsætning faldt med 4 procent i første kvartal sammenlignet med sidste år. Det viser virksomhedens kvartalsregnskab. Direktøren giver usikkerhed om rammevilkårene for solceller skylden.

Termostatproducenten Danfoss kunne ikke leve op til 2012-niveauet, da virksomheden i dag offentliggjorde sit regnskab for første kvartal.

Omsætningen faldt 4 procent fra 8,36 milliarder kroner til 8,06 milliarder kroner, mens det primære driftsresultat dykkede fra 796 millioner kroner til 638 millioner kroner.

Presset inverter-forretning
På trods af tilbagegangen, så betegner topchef Niels B. Christiansen resultatet som "solidt", når man tager det pressede marked i betragtning.

"Vores resultater i kvartalet er gennemgående på niveau med starten af 2012 med undtagelse af vores solar inverter-forretning. Ligesom resten af den europæiske solenergibranche er solar inverter-forretningen udfordret af fornyet usikkerhed om rammevilkårene for solenergi i Europa og ændringer i tilskudsordningerne i Tyskland og Danmark," siger Niels B. Christiansen til borsen.dk.

-LA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth hurtigregulerende gulvvarme - Amager Strandvej

18.12.2025Guldager A/S

Sponseret

Legionella: En usynlig risiko, der kræver synlig handling

17.12.2025Geberit A/S

Sponseret

Ny Geberit Duofix med reduceret CO₂-aftryk og opfyldelse af kriterier i DGNB og EU-taksonomi

08.12.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Ny fedtudskiller til restaurant i Carlsberg Byen

04.12.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Faglighed, humor og fællesskab, der skaber tilknytning

01.12.2025TOTO

Sponseret

Toiletbygninger - Arkitektur der vil noget!

25.11.2025Installator.dk

Unidrain og HusCompagniets indgår ny aftale

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle