Tekniq: Danmark skal have en præcis kurs

Tekniq ærgrer sig over, at regeringen har fundet det nødvendigt at udskyde forhandlingerne om 2025-planen. Der bør hurtigst muligt lægges en præcis kurs, så de danske virksomheder ved, hvad de har at rette sig efter, mener Tekniqs direktør.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har valgt at udskyde forhandlingerne om regeringens 2025-plan på ubestemt tid. Foto: flickr/Venstre. .

Erhvervslivet har brug for en klar retning, lyder det fra Tekniqs administrerende direktør Niels Jørgen Hansen efter det står klart, at der kommer til at gå endnu længere tid, før partierne mødes ved forhandlingsbordet med 2025-planen på dagsordenen.

”Det er yderst beklageligt, at det nu har været nødvendigt for regeringen at udsætte forhandlingerne om 2025-planen. Vi har brug for en langsigtet plan, der kan være med til at styrke erhvervslivet, som ellers kommer til at stå med akutte udfordringer og en arbejdsstyrke, der er alt for lille”, siger Niels Jørgen Hansen.

Læs også: Tekniq om 2025-plan: Flere i arbejde er nøglen til vækst

Uden en velfungerende og klar plan for at styrke landets konkurrenceevne kan Danmark blive overhalet så meget af lande som Tyskland og Sverige, at det i sidste ende kan bremse væksten, mener Niels Jørgen Hansen. Derfor opfordrer han også politikerne til hurtigt at få gang i forhandlingerne.

Læs også: Tekniq skruer op for vækst-forventningerne

”Den oprindelige 2025-plan indeholdt en række positive initiativer. Det gælder fx hævelsen af pensionsalderen og målrettede skattelettelser”, siger Tekniqs direktør og fortsætter:

”Men i virkeligheden er det vigtigst, at der helt grundlæggende bliver lagt en præcis kurs, så de danske virksomheder ved, hvad de har at rette sig efter de kommende år. Ellers risikerer vi, at usikkerhed om fremtiden bremser den virkelyst, som skal drive væksten de kommende år”.

-CHM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Installator.dk

Fjernvarmen kræver højere prioritet i elnettet

Installator.dk

Velkommen-koncernen er nu erklæret konkurs

Installator.dk

A&O er tæt på at overtage norske Elektroimportøren

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Installator.dk

Fenagy vil byde på Kredsløbs store varmepumpeprojekt

Installator.dk

Venstre fastholder: Vil ikke gennemtvinge udfasning af gasfyr

Installator.dk

Geberit lancerer forbrugerkampagne på tv og streaming

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle