TEKNIQ: Finanslov får Danmark til at arbejde og leve længere

Den nye finanslov for 2026 indeholder flere initiativer, der ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne vil skabe bedre rammer for både virksomheder og medarbejdere. Aftalen, der blev indgået mellem regeringen og Det Konservative Folkeparti torsdag, hæver seniorfradraget og sikrer samtidig ro om afgifterne på elbiler.

Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, fremhæver bl.a. det udvidede beskæftigelsesfradrag for seniorer, der gør det mere attraktivt for erfarne medarbejdere at blive længere på arbejdsmarkedet.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

Regeringen præsenterede allerede dele af finansloven i august, herunder en midlertidig sænkelse af elafgiften i to år – et initiativ TEKNIQ tidligere har kaldt et grønt gennembrud. Nu følges der op med nye tiltag, som skal styrke både beskæftigelsen og den grønne omstilling.

Finansloven udvider beskæftigelsesfradraget for seniorer, så ordningen fremover gælder i fem år inden folkepensionsalderen mod tidligere to. Målet er at gøre det mere attraktivt for erfarne medarbejdere at blive længere på arbejdsmarkedet.

"Et højere fradrag for seniorer gør det mere attraktivt at blive længere på arbejdsmarkedet, hvilket styrker Danmarks konkurrenceevne i en tid med mangel på kvalificerede kollegaer. Det er en klog investering i både mennesker og virksomheder," siger Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Stabilitet for elbiler

Samtidig udskydes den planlagte stigning i registreringsafgiften på elbiler med et år, så de lave afgifter fortsætter i 2026. Det skaber ifølge TEKNIQ forudsigelighed for virksomheder, der investerer i grøn transport.

Ifølge TEKNIQ viser finansloven, at der er politisk vilje til at støtte både arbejdsstyrken og den grønne udvikling – to områder, der ifølge organisationen hænger tæt sammen.

Også i SMVdanmark er der roser til finanslovsaftalen for 2026:

”Det er positivt at se en finanslov, der overordnet trækker i den rigtige retning og gør hverdagen nemmere for mange SMV’er. Fokus på mindre bureaukrati, skatte- og afgiftslettelser, fjernelse af afgifter på slik og chokolade samt genindførelse af straksafskrivninger på software – det vil gøre en reel forskel for mange mindre danske virksomheder,” siger Jakob Brandt, der er adm. direktør i SMVdanmark.

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark.. Foto: Ulrik Jantzen / www.BuroJantzen.com

SMVdanmark roser særligt, at beskæftigelsesfradraget for seniorer forhøjes i de sidste fem år op til folkepensionsalderen. Aftalen afsætter fire milliarder kroner over fire år til formålet. 

”Det er rigtig godt set at styrke incitamenterne til, at seniorer bliver længere på arbejdsmarkedet. I en tid, hvor mange SMV’er kæmper med at finde medarbejdere, er det her et nødvendigt og klogt tiltag,” siger Jakob Brandt.

-emte

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025Installator.dk

TEKNIQ: Finanslov får Danmark til at arbejde og leve længere

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle