Tekniq: Regeringens byggestrategi rammer ved siden af

Regeringens nylancerede strategi for dansk byggeri indeholder kun få positive elementer, lyder det fra Tekniq.

Regeringen har for nylig præsenteret en ny strategi for dansk byggeri. Strategien, som blandt andet fokuserer på vækst og beskæftigelse, møder dog modstand hos arbejdsgiver- og brancheorganisationen Tekniq.

Ifølge Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq, er det decideret forkert, når regeringen siger, at manglende konkurrence er hovedårsag til, at byggeri i Danmark er dyrt:

”Alle tal viser tværtimod, at konkurrencen i branchen er benhård, både nationalt og med internationale virksomheder. Regeringen kan gøre meget ved prisniveauet ved i stedet at presse på for hurtigere regelharmonisering i EU og ved at ændre erhvervsvilkårene i Danmark, så de bringes på niveau med de lande, regeringen sammenligner byggepriserne med”, siger Niels Jørgen Hansen i en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen vil styrke dansk byggeri

Hos Tekniq er holdningen den, at det må være et klart mål for regeringens byggestrategi at hjælpe den danske byggebranche til at blive så konkurrencedygtig som muligt. Tekniq undrer sig over, at strategien nærmest ser det som en succes at få flere opgaver udført af udenlandske entreprenører.

”Vores definition på succes er, at opgaverne udføres i høj kvalitet, til tiden, til prisen og i et godt og trygt arbejdsmiljø, og så er vi ret ligeglade med i hvilket land, entreprenøren har hovedkontor”, siger Niels Jørgen Hansen.

Vejen til et bedre og mere effektivt byggeri går ifølge Tekniq gennem en bedre forberedelse af projektet. Og her skal de virksomheder, som skal udføre projektet, inddrages.

Et positivt element i regeringens byggestrategi er dog, at regeringen arbejder med, hvordan det offentliges byggeri kan blive bedre.

”Alt i alt har ministeren fremlagt en interessant bolsjeblanding med surt og sødt. Vi håber, udspillet er et forslag, som byggeriets parter kan samarbejde om at sortere i, så de offentlige byggemilliarder kan være til størst mulig gavn for alle i Danmark”, siger Niels Jørgen Hansen.

-KLZ

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle