Solar Light og Schneider Electric sætter fokus på sikkerhedsbelysning i Danmark

Solar Light vil i samarbejde med Schneider Electric tilbyde deres kunder decentraliserede løsninger, når det kommer til sikkerhedsbelysning. Begge parter ser frem til samarbejdet.

Schneider Electric har længe leveret løsninger inden for sikkerhedsbelysning i mange lande i Europa og har ønsket at lancere i Danmark også. PR-foto. .

Der er strenge krav til sikkerhedsbelysning på offentlige steder, hvor mange mennesker er samlet, og derfor kender vi alle til de lysende grønne skilte for nødudgange i biografer, skoler, institutioner og shoppingcentre.

Nu bliver sikkerhedsbelysning et strategisk fokusområde inden for Solars belysningskoncept Solar Light.

I stedet for en central løsning, hvor der skal trækkes brandsikre kabler ud til de enkelte installationer, tilbyder virksomheden nu decentrale løsninger. Hvert armatur er forsynet med en batterilevetid på op til otte år. Samtidig er der mulighed for central overvågning via trådløs kommunikation.

”Vi vil gerne udfordre markedet. Med de teknologier, der nu er til rådighed, er der mulighed for decentrale løsninger, hvor produkterne stadig kan overvåges centralt. Derfor går vi nu aktivt ud for at påvirke markedet med det nye sortiment”, siger Thomas Hestbæk, Group Senior Category Manager Lighting i Solar.

Schneider Electric har længe leveret løsninger inden for sikkerhedsbelysning i mange lande i Europa og har ønsket at lancere i Danmark også.

”Derfor er vi glade for, at vi i samarbejde med Solar nu kan realisere denne plan. Sikkerhedsbelysning er et område, der indgår i de fleste nybyggerier og renoveringer, og vores produktportefølje møder behovet hos den danske el-branche og forbrugerne”, siger Jakob Andersen, Project Manager, Sales, Schneider Electric.

Schneider Electric er allerede i dag en anerkendt leverandør på sikkerhedsområdet Automatisk Brand Alarmeringsanlæg (ABA) med sin ESMI-portefølje, og med denne lancering ser man et stort potentiale i at udvide sine tilbud inden for bygnings- og personsikkerhed.

”Vi har valgt Solar Danmark som repræsentant for vores produktportefølje inden for sikkerhedsbelysning, da vi er sikre på, at de med deres markedsposition og deres erfaring på området vil kunne indfri de fælles målsætninger og ambitioner”, påpeger Jakob Andersen.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

19.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Brandsikring kræver ikke blot det rette udstyr – men også helhedstænkning og rettidig omhu.

17.06.2025EET Danmark A/S

Sponseret

Edge Computing og Edge AI: Pionerer inden for fremtidens intelligente sikkerhed

17.06.2025Installator.dk

El- og hybridbiler brænder mindre end andre biler

SIKKER ADGANG MED SYSTEMHOUSE SOLUTIONS - Danish Security Fair 2025

09.06.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

03.06.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Avanceret afvanding og brandsikring på M4-metrostationerne

22.05.2025ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

16.05.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

State-of-the-art sikringssystemer på et af verdens mest moderne museer

16.05.2025Installator.dk

Nu giver mobilen adgang

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup