Trådløst labelsystem til håndværkeren

Labels løser mange praktiske opgaver på kontoret og i hjemmet. Flere end du tror. Nu bliver det endnu nemmere at udskrive labels med Leitz Icon Smart Labelling System, der er trådløst, kompatibelt med diverse apps og mobile løsninger og udviklet til at matche din digitale hverdag.

Med de mange apps kan du køre print direkte fra din iPad, iPhone eller MAC, eller du kan koble den til din PC og printe derfra. Leitz Icon giver dig ubegrænset frihed. Foto: Esselte.

Det nye Leitz Icon Smart Labelling System fra Esselte adskiller sig fra traditionelle labelmaskiner. Det er et intelligent system, der integrerer funktionaliteterne fra de forskellige typer af labelmaskiner, der er på markedet i dag, så i stedet for at have tre forskellige maskiner, behøver du nu kun én.

Leitz Icon og de tilhørende intelligente labelkasetter kan således printe alle typer af labels i bredde op til 88 millimeter og i op til 22 meters længde. Det helt unikke ved Leitz Icon er, at maskinen er trådløs og udviklet til at kunne køre på batteri, så du kan tage den med dig overalt i virksomheden eller på din mobile arbejdsplads.

Med de mange apps kan du køre print direkte fra din iPad, iPhone eller MAC, eller du kan koble den til din PC og printe derfra. Leitz Icon giver dig ubegrænset frihed. Leitz Icon måler 129x111x209 millimeter og kan printe op til 200 labels i minuttet.

Den automatiske skærefunktion kan beskære labels efter individuelle ønsker og behov, og du får på den måde mange forskellige formater med samme labelkassette – i papir- eller plastiktape.

De intelligente labelkassetter anviser via printeren, hvilken tape den indeholder, hvor mange print der er tilbage i rullen ved den pågældende printtype, og så er kasetterne meget nemme at skifte.

- JDN

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia