Uautoriserede installatører slipper billigere

Sikkerhedsstyrelsen ændrer procedure og går nu i dialog med installatører, der arbejder uden autorisation, fremfor at politianmelde dem med det samme.

Med effektivisering for øje har Sikkerhedsstyrelsen valgt at ændre praksis, når det gælder anmeldelser af uautoriserede installatører, der arbejder ulovligt.

Førhen anmeldte Sikkerhedsstyrelsen sagerne til politiet med det samme, men nu forsøger Styrelsen først at løse sagerne gennem dialog.

”Vi prøver at gå i dialog først, men hvis det ikke virker, så ender det med politianmeldelse”, siger Dorthe G. Rasmussen, der er vicekontorchef i Sikkerhedsstyrelsen, til Licitationen.

Læs også: Sikkerhedsstyrelsens slingrekurs skader forbrugerne

Hun tror på, at øget vejledning er vejen frem.

”Hvis man med lidt vejledning er i stand til at få virksomheder til at holde sig inden for lovens rammer, er det mere effektivt. Mange virksomheder er slet ikke klar over, at de har gjort noget ulovligt”, siger hun til Licitationen.

Organisationer i mod
Hos Tekniq er man ikke begejstret for, at Sikkerhedsstyrelsen har slækket på sanktionerne.

”Tekniq mener generelt, at man bør sætte ind over for overtrædelser af lovgivningen, og derfor mener vi ikke, at man skal slække på sanktionerne. Det harmonerer desuden også dårligt med forslaget til ny autorisationslov, hvor man lægger op til højere bødestraffe. Det er vigtigt, at der er alvorlige sanktioner, så forbrugeren kan have tillid til, at det arbejde, der bliver udført, bliver udført ordentligt, siger Simon Rasmussen der er afdelingschef i Tekniq, til Licitationen.

Meldingen fra Sikkerhedsstyrelsen er heller ikke i tråd med holdningen hos DS Håndværk & Industri. I september argumenterede Johnny Bendsen, der er vvs-konsulent i DS Håndværk & Industri for, at straffene for at udføre ulovligt uautoriseret arbejde skal gøres hårdere. I en blog her på sitet skrev han blandt andet:

”I DS Håndværk & Industri oplever vi i medlemskredsen en stigende utilfredshed med virksomheder, der uretmæssigt reklamerer med at være autoriserede eller udfører autorisationskrævende arbejde. Virksomheder, der bryder loven på denne måde, skal stoppes og straffes med høje bøder, og det kan kun gå for langsomt.”

Årets første 10 måneder har budt på 165 anmeldelser om uautoriseret arbejde i el-, vvs- og kloakbranchen. Det viser en opgørelse fra Sikkerhedsstyrelsen.

-LA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

17.11.2025Condair A/S

Sponseret

Condair er klar til Ajour-messen 2025!

17.11.2025Installator.dk

Ny EU-rapport: Sene betalinger rammer især små virksomheder

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Få en gennemgang af DS 447:2021, så du er opdateret på normen for ventilation og ventilationssystemer i alle typer bygninger beregnet til ophold af mennesker.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

20.11.2025

Tid

09:00

Sted

Banedanmark, Fredericia

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart