Udenlandsk arbejdskraft afhjælper flaskehalse

Brancher med udbredt mangel på arbejdskraft har også mange udenlandske medarbejdere, viser analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA). Byggeri er blandt de brancher med flest forgæves rekrutteringer og størst andel udenlandske medarbejdere.

Byggeri er én af de brancher, der er mest konjunkturfølsomme, og hvor udenlandsk arbejdskraft har en positiv effekt. Arkivfoto..

Danske virksomheders rekrutteringsudfordringer er i løbet af 2010’erne gradvist blevet øget. Det kan en nylig analyse fra DA konkludere. I 2011 var omkring 10 procent af virksomhedernes rekrutteringsforsøg forgæves. I 2019 er det steget til over 20 procent. 

Samtidig er antallet af udenlandske medarbejdere fordoblet, hvilket har afhjulpet virksomhedernes rekrutteringsudfordringer betydeligt. Og de brancher, som har mange forgæves rekrutteringer, har typisk også relativt mange udenlandske medarbejdere, melder DA.

Læs også: Ny type afløbsrender sparer tid og arbejdskraft på stort byggeprojekt

“I 1. kvartal 2020, det vil sige før corona for alvor ramte dansk økonomi, udgjorde udenlandske medarbejdere således 7 procent af medarbejderne i de brancher, hvor antallet af forgæves rekrutteringer lå på eller over gennemsnittet på 19 procent. Til sammenligning udgjorde udenlandske medarbejdere 3 procent af medarbejderne i brancher, hvor antallet af forgæves rekrutteringer var under gennemsnittet”, skriver DA på sin hjemmeside.

De udenlandske medarbejdere i brancher med flere forgæves rekrutteringer har desuden bidraget til at imødegå konjunkturpres. Det gælder blandt andet for byggeri, hvor udenlandske medarbejdere udgør 8 procent af de ansatte.

- HCL

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

09.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Hvem har egentlig ansvaret for byggeaffaldet?

09.09.2025Installator.dk

TEKNIQ og EG i nyt samarbejde: Digital genvej til nystartede i branchen

09.09.2025Installator.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle